FARMAKONOMFORENINGEN
- rette pille i rette mund
 
Foreningen


<< Tilbage til listen
Susanne Engstrøm

Formand for Farmakonomforeningen

 

Ring til mig på 3312 0600 

Skriv til mig på mail

eller Skt. Peders Stræde 36

1453 København K

Formandens weblog
Jeg hedder Susanne Engstrøm og er formand for Farmakonomforeningen.

Jeg har pr. 4. oktober 2010 flyttet min blog til www.farmablog.dk - der kan du læse mine nye blogindlæg og deltage i debatten.

 

Alle blogindlæg fra 2010 og frem kan findes på de nye blog, og i venstre spalte kan du fortsat finde mine ældre blogindlæg.

 

Venlig hilsen

Susanne

Urafstemning om apoteksforlig


25-04-2008 19:53:21
Urafstemning om apoteksforlig

Der har været stor aktivitet på sekretariatet torsdag og fredag i denne uge. Hovedbestyrelsen behandlede overenskomstforliget onsdag, hvorefter der blev trykt pjecer og diverse materiale. Der er blevet pakket i timevis og i kassevis af breve, som lige nu er i postvæsnets varetægt!

 

Jeg er stor tilhænger af urafstemninger på så vigtige områder, som fx et overenskomstforlig. Alle i fællesskabet har én stemme og det er op til den enkle, at tage ansvar for sit kryds. Men det er et kryds, som vil påvirke alle i fællesskabet! Et flertal for ja og vi har en ny overenskomst. Et flertal for nej gør, at vi kommer meget tæt på en konflikt!

 

Det er mit håb, at alle farmakonomer vil sætte sig grundigt ind i forliget, og at så mange som muligt kan deltage i overenskomstmøderne. Jeg glæder mig til en livlig debat på møderne!

 

Jeg har også lige afleveret leder til næste nummer af farmakonomen, hvor jeg blandt andet giver udtryk for følgende:

En del medlemmer har på min blog givet udtryk for, at vi ikke ”har tænkt os om”, da vi indgik overenskomstforlig med Apotekerforeningen. Det er en meget voldsom kritik, som giver stof til flere overvejelser.

 

Der er ingen tvivl i mit sind om, at vi rent faktisk har tænkt os om. Fx postuleres det, at vi med 10 % lønstigning ikke har sikret reallønnen over de næste tre år. Det passer ikke! Der forventes en inflation på 7,5 %. Samtidig kan vi konstatere, at vi sammenlignet med andre indgåede overenskomster fx Statsforliget, får farmakonomer på apoteksområdet, bedre lønstigning over de næste tre år blandt andet, fordi vi undgik et ønske om at indregne en reguleringsordning. Det mener jeg, er en stor sejr!

 

Medlemmerne kan så af andre grunde være utilfredse med ”kun” 10 %. Set i et realistisk perspektiv kan det ikke være større, men ingen kan være uenig i inkl. mig selv, at farmakonomer er meget mere værd! Og jeg havde gerne stillet op med et forlig med langt større lønstigninger.

 

Man kan spørge sig selv, hvornår er nok så nok? Og hvor kan man få nok? Når man siger ja til et forlig, så er det ud fra en meget nøgtern vurdering af mulighederne for at kunne presse arbejdsgiverne mere eller om en egentlig konflikt vil kunne give et større resultat. Det er vores vurdering, at der i disse forhandlinger ikke kunne opnås et større resultat.

 

Når vi fra Hovedbestyrelsens side vurderer, at det er et godt forlig, er det ikke, fordi vi er fuldt tilfredse, men vi har ud fra en realistisk vurdering anbefalet at stemme ja.

 

En del af argumentationen for større lønstigninger er fra nogle medlemmer grundlæggende også en træthed over EDB-problemer, mangel på kolleger ect. De mange argumenter for en større løn kender vi. De har alle været med til forhandlingerne. Også på den baggrund har jeg stor forståelse for ønsket om mere i løn. En anden del er, at det med al tydelighed fremgår, at arbejdsmiljøet på en del apoteker, er alt for ringe. Det bekymrer hovedbestyrelsen. Løsningen ligger ikke lige for, men at der skal være øget fokus på dette område, er der ingen tvivl om.

 

Et andet fokus, som skal prioriteres, bliver lønnen! Sammen med det øvrige Sundhedskartel har vi sat fokus på Ligeløn. Det er et langstrakt projekt for bedre løn for farmakonomer på det offentlige område, men det er samtidig et projekt også for farmakonomer på privat apotek. Vi har valgt kamparenaen sammen med de andre sundhedsorganisationer.

 

Jeg vil også gerne kvittere for de mange blogindlæg - hver og et. Jeg mener, at det er udtryk for involvering, som er en af foreningens værdier. Meninger og holdninger brydes på bloggen, og det er et sundhedstegn.

 

Jeg har ud fra den store interesse for emnet undladt at kommentere hver enkelt for ikke at ”ødelægge” debatten hurtigt. Men udover det lange citat fra min leder, vil jeg nu blot komme med et par enkelt kommentarer.

 

Seniorordning

Det har været rigtig vigtigt for forhandlingsdelegationen at få et forlig med balance. Størstedelen skal bruges til lønstigninger. Vi har samtidig for de sidste 1,3 % ++ fået meget. Men det er ikke alt det, som er i resultatet, som har kostet af den økonomiske ramme.

 

Seniorordninger var meget vigtig for os at komme igennem med. Forventningerne var større og derfor skuffelsen stor for nogle. Men ordningen er et stort skridt i den rigtige retning. Og vi har faktisk en del medlemmer, som bliver på apotek til langt op i tresserne. De vil få glæde af det. Og vi håber flere vil benytte sig af denne ordning, så vi kan beholde kollegerne længere. Bonussen svarer til 7 dage pr. år og med de muligheder, som vi allerede har i overenskomsten kan den byttes til frihed efter aftale med arbejdspladsen.

 

En særlig udfordring på apoteksområdet er, at kun 16 % er på fuldtid, hvorfor vi ikke umiddelbart kan kopiere lignende ordninger, da kulturen allerede i dag er, at mange er på nedsat tid.

 

Arbejdstid og arbejdsliv

Jeg er rigtig glad for, at et ønske fra mange medlemmer om, at forskudt tid betalingen bliver fra kl. 18, er blevet en del af forliget.

Og jeg er rigtig glad for, at det er blevet muligt for småbørnsforældre af have både 1. og 2. syge dag. Det giver større værdighed, som Pernille Hvass har skrevet om på bloggen.

 

Selvfølgelig skal mænd have ligestilling og det skal registrerede partner også. Det påvirker i usynlig grad den økonomiske ramme, men det politiske og ligestillingsmæssige signal er til gengældt stort!

 

Overtidsbetaling

Nogle enkelte har på bloggen givet udtryk for, at de læser resultatpapiret, som om vi har ”solgt” vores nuværende gode overtidsregler. Intet kunne være os mere fjernt. Når der kun er 16 % på fuldtid, vil det da være temmelig tåbelig, at sælge en sådan ordning. Det kunne vi ikke drømme om! Det ville være et mareridt!

 

Kompetenceudvikling

Mange medlemmer efterspørger mere efteruddannelse for at leve op de mange øgede krav til faglighed. Vi har derfor aftalt, at overføre midler fra den overenskomstaftalte Uddannelsesfond til en særlig kompetenceudviklingsfond, så der bliver mulighed for mere efteruddannelse udover den nuværende kursusret. Jeg ved, at mange, som er kommet i en fase af livet, hvor de ikke længere er småbørnsforældre, efterspørger denne mulighed. Så også dette er med til at skabe balance. Også selvom alle har muligheden for at søge.

 

Meget mere kunne jeg kommentere, men jeg har vist allerede overskredet antallet af anslag for et ”normalt” blogindlæg. Jeg vil derfor samtidig åbne op for spørgsmål til forliget med et yderligere blogindlæg.

 

Susanne Engstrøm


Kommentarer (nyeste nederst):

Dato:26/04 - 2008 10:24
Navn:Marie
E-mail:marie.muff@hotmail.com
Urealistiske forventninger???
System.Xml.Xsl.XslTransformException: Cannot find the script or external object that implements prefix 'http://www.sitecore.net/farma'.
   at System.Xml.Xsl.Runtime.XmlQueryContext.InvokeXsltLateBoundFunction(String name, String namespaceUri, IList`1[] args)
   at <xsl:template match="*" mode="main">(XmlQueryRuntime {urn:schemas-microsoft-com:xslt-debug}runtime, XPathNavigator {urn:schemas-microsoft-com:xslt-debug}current)
   at <xsl:template match="*">(XmlQueryRuntime {urn:schemas-microsoft-com:xslt-debug}runtime)
   at Root(XmlQueryRuntime {urn:schemas-microsoft-com:xslt-debug}runtime)
   at Execute(XmlQueryRuntime {urn:schemas-microsoft-com:xslt-debug}runtime)
   at System.Xml.Xsl.XmlILCommand.Execute(Object defaultDocument, XmlResolver dataSources, XsltArgumentList argumentList, XmlSequenceWriter results)
   at System.Xml.Xsl.XmlILCommand.Execute(Object defaultDocument, XmlResolver dataSources, XsltArgumentList argumentList, XmlWriter writer, Boolean closeWriter)
   at System.Xml.Xsl.XmlILCommand.Execute(IXPathNavigable contextDocument, XmlResolver dataSources, XsltArgumentList argumentList, XmlWriter results)
   at System.Xml.Xsl.XslCompiledTransform.Transform(IXPathNavigable input, XsltArgumentList arguments, XmlWriter results)
   at Mvp.Xml.Common.Xsl.MvpXslTransform.TransformToWriter(XmlInput defaultDocument, XsltArgumentList xsltArgs, XmlWriter xmlWriter)
   at Mvp.Xml.Common.Xsl.MvpXslTransform.Transform(XmlInput input, XsltArgumentList arguments, XmlOutput output)
   at Sitecore.Web.UI.WebControls.XslFile.DoRender(HtmlTextWriter output, Item item) Xsl file could not be processed: /xsl/Weblog.Comments.xslt

Kommentér indlæg:

Dit navn: 
Din e-mail*:
Overskrift: 
Kommentar: 
Der er lukket for kommentarer på bloggen. Vi henviser til Susannes nye blog på www.farmablog.dk

 

Sankt Peders Stræde 36,1453 København K, telefon 3312 0600, telefax 3314 0666   Email:ff@farmakonom.dk