FARMAKONOMFORENINGEN
- rette pille i rette mund
 
Nyt


Nyt  »  Fagbladet  »  Artikler  »  Arbejdsmiljø
   /upload/images/icon_sendtofriend.gif

2007/19 - Al den snak om stress
30.000 danskere bliver indlagt hvert år på grund af stress. 1400 dør af den. Men har du et liv – ved siden af dit arbejdsliv – er du mindre udsat, siger Thomas Milsted, leder af Center for Stress og forfatter til en bog om lykke

Foto: Thomas Willads

En hvid, forpjusket hund kommer stormende gennem entreen på et landsted nær Fakse. Her bor Thomas Milsted, tidligere københavner, stresscoach, foredragsholder og kaninavler.

 

Han flyttede på landet for tre år siden efter at have drevet Center for Stress i København i 10 år.

 

Nu er han flyttet langt ud på landet både privat og professionelt.

 

Center for Stress har de sidste tre år boet i en stor, rød murstensvilla omgivet af høje træer og store plæner.

 

Mens vi sammen vandrer rundt i en gylden efterårsnatur, fortæller han om, hvad det nye liv har betydet for hans måde at tænke og arbejde på.

 

Unyttig viden

Thomas Milsted forventede, at livet i Fakse ville være kedeligt. Det har vist sig at være lige modsat.

 

For når han slukker pc’en, trasker ud i naturen og kigger på sine kaniner og træer, åbner det for sider af hans sind, som han ikke har været opmærksom på før.

 

Nu bruger han tid på at få sit landsted til at tage sig godt ud, på at passe kaniner og heste og på at sætte sig ind i, hvordan man producerer nødder.

 

– Fuldstændig unyttig viden i arbejdsmæssig sammenhæng og en helt ny situation for mig. Al den viden, jeg har samlet sammen hidtil, har handlet om arbejde og fag. Ellers syntes jeg, at det var spild af tid, siger han.

 

Stress-eksperten er med andre ord blevet sit eget eksempel på, at man kan hente overskud til sit arbejde ved at finde på noget andet end arbejde at fylde livet med.

 

– Du kan jo simpelthen stille spørgsmålet: Har du et liv, eller har du ikke? Folk, der har et liv, får ikke stress. Det gør dem, der kun har et arbejdsliv, siger han.

 

Frustrationer

Det er måleligt, fastslår han, at mennesker er bedre til at modarbejde stress og pres, hvis de har fokus på noget i fritiden, som fylder dem med tilfredshed. En aktivitet, som de prioriterer højt, og som de holder fast i år efter år.

 

– Vi kan se, at folk, der har et liv, ikke får stress, mens dem, der kun har et arbejdsliv, gør. Jeg snakkede med en overlæge ude fra Herlev for nylig. Han byggede både i sin fritid og havde ikke alle de der overarbejdstimer, ganske enkelt fordi det at bygge både for ham var en væsentlig del af livet, fortæller Thomas Milsted.

 

Handler det om at have en lidenskab og så bare forfølge den?

 

– Jo, men på den anden side er der mange, som har den, men som ikke får gjort det. Og som får ekstra frustrationer oven i, fordi de savner det der liv, siger han og understreger, at der er forskel på, om det er muligt at få lov til at forfølge sine interesser.

 

Arbejder man i den type organisation eller virksomhed, som forventer, at man tager pc’en med hjem og arbejder om aftenen, er det svært.

 

Men farmakonomer er faktisk en gruppe, som har muligheden for at bekæmpe stress i deres fritid, mener Thomas Milsted.

 

– De har fri, når de kommer fra arbejde. Den stress, de oparbejder i løbet af dagen, opstår, når der er for mange kunder og for meget at lave. Når farmakonomer går ned med stress, kan det altså skyldes de andre faktorer, som psykologer og forskere har defineret som stress-fremkaldere: Lavt selvværd og perfektionisme, forklarer han.

 

Selvtillid

Derfor giver det god mening, at netop de tre farmakonomer i serien om den spændende fritid taler om, at de får selvtillid ved at gøre ting, som de brænder for.

 

– Dybest set har de respekteret sig selv og deres egne behov. De har oplevet, at det giver dem noget at dykke og køre på motorcykel osv. De har turdet tage en chance og mærket, at det gav dem noget, som var bedre end arbejde – og som gjorde det muligt for dem at »komme væk« fra arbejdet.

 

– De er parate til at tage konsekvensen af deres interesse og tør tage den. Men det handler også om at have flere strenge at binde sin identitet op på. Hvis ikke man kan hente noget det ene sted, kan man det andet, siger han.

 

Alligevel er arbejdet jo det, man bliver målt på. Du bliver jo ikke målt på, om du har lavet en smuk park eller kan køre en motorcykel blødt rundt i et sving?

 

– Kunsten er jo at kunne gå rundt og gøre det, man har lyst til, uden at nogen siger, at du er fantastisk, eller at du får 20.000 kroner for det. Det behøver ikke noget formål i sig selv at sætte sig ind i fugle eller træer. Selvom det arbejdsmæssigt er irrelevant viden, er det ikke spild af tid!, siger han.

 

Lykke

Efter at have beskæftiget sig med stress i 15 år har Thomas Milsted for nylig udgivet en bog om lykke. Han fik efter eget udsagn lyst til at komme lidt »væk fra stressen og over i en anden boldgade«.

 

Han gjorde det også fordi, han blev provokeret af en strøm af analyser og meningsmålinger, der viser, at danskerne er verdens mest lykkelige folkefærd.

 

– I virkeligheden handler det ikke om lykke. Vi er bare tilfredse, siger han.

 

Gennem sin research i historiske, religiøse og litterære værker har han blandt andet fundet frem til, at lykke rummer mindst tre elementer: Det engagerende, det meningsfyldte og det sanse-mættende.

 

Derfor kan der godt være elementer af lykke i det, som de tre farmakonomer i serien oplever, mener han.

 

– De opfylder kriterierne, fordi de både er engagerede og fordi det, de laver, giver mening for dem. Men de har også muligheden for at udnytte den ramme, som fritiden giver dem. Og hvis ikke folk har den ramme, skal den skabes, mener Thomas Milsted.

 

Urealistiske forventninger

Hans budskab er blandt andet, at arbejdspladserne skal slippe folk fri. Man skal lade pc’en stå på arbejdspladsen og forlade arbejdet mentalt, når man går hjem, siger han.

 

Men man kan ikke ligesom de praktiserende læger ordinere, at folk »skal få sig et liv«, siger Thomas Milsted.

 

For der er ikke kun individuelle løsninger, der dur. Det handler også om, at arbejdsmarkedet stiller helt urealistiske krav om, at vi alle skal være oppe på beatet hele tiden.

 

– Vores tidsmargen er blevet så lille. Vi komprimerer mængden af opgaver ned i en meget lille tidsbeholder, og det gør, at tempoet er steget enormt.

 

– Hele samfundet er bygget op på vækst. Du har kun to muligheder – at arbejde hurtigt eller ikke at arbejde overhovedet. Over for den udfordring kan det være svært at leve et liv i harmoni og balance, erkender han.

 

 

Se multimediefortællingen Om lykke med Thomas Milsted på www.farmakonom.dk

 

Her kan du også se historierne om de tre farmakonomer, der spiller i band (Baby Love), dykker (Verden under havet) og kører på motorcykel (Moto Guzzi).

Fakta

Dovendyr som æresmedlem

Center for Stress’ store forbillede og ven er dovendyret, som er æresmedlem, fremgår det af centrets hjemmeside.

 

»Hans altid afslappede facon og rolige sind har været til stor inspiration og gavn for alle os i centret. Som tak herfor har vi valgt at sponsorere hans ophold i Zoologisk Havn i København«, skriver centret.

 

www.center-for-stress.dk

« Tilbage til Arbejdsmiljø

 

Sankt Peders Stræde 36,1453 København K, telefon 3312 0600, telefax 3314 0666   Email:ff@farmakonom.dk