Af:
Ulla Nygaard, journalist
Dig selv og din indstilling! Hvordan kan du selv bidrage til at skabe den gode arbejdsplads, du ønsker dig? Næstformand Christina Durinck og konsulent i Apotekerforeningen Bjørn Klinke taler arbejdsliv og udfordrer farmakonomer i Region Syddanmark på tre medlemsmøder i maj
Det bliver både sjovt og spændende, lover næstformand i Farmakonomfor-eningen Christina Durinck og konsulent i Apotekerforeningen Bjørn Klinke om deres turné på medlemsmøder i Region Syddanmark i maj.
De vender debatten på vrangen om det gode psykiske arbejdsmiljø og den gode arbejdsplads. De vil ind til hver enkelt farmakonom med spørgsmålet: Hvad kan du selv gøre?
Den 18., 19. og 20. maj vil næstformanden og konsulenten have farmakonomerne ud af busken i en debat om, hvordan arbejdslivet er på apotekerne, om hvordan man selv kan bidrage til at skabe et godt psykisk arbejdsmiljø og om, hvordan man kan til-trække og fastholde nye kolleger.
Snakken skal ud af krogene, og utilfredsheden og forslagene skal på bordet.
Er det chefens skyld
Psykiske arbejdsmiljøproblemer på apotekerne er udtalte og alvorlige. Det kom til udtryk i afstemningen om overenskomsten sidste år og på landsmødet i efteråret. Derfor er det ingen tilfældighed, at begrebet »den gode arbejdsplads« er et hovedtema for Farmakonom-foreningen i 2009.
– Det psykiske arbejdsmiljø er et problem for mange af vores medlemmer, så det er meget relevant at gøre det til et hovedtema. Vi kan som forening ikke servere pakke-løsnin-ger for det psykiske arbejdsmiljø, for de findes ikke. Derfor forsøger vi noget andet. Vi vender debatten om og spørger medlemmerne: Hvad med dig selv? Vi forsøger en ny dialogform, for at få vores medlemmer til at betragte arbejds-miljøet ud fra, hvordan de selv kan påvirke det, siger Christina Durinck.
Næstformanden er meget optaget af den enkeltes position på arbejdspladsen, både den smilende kollega, der bevarer overblikket i en stresset situation, og den kollega, der mister det.
– Jeg tror, at vores indstilling og væremåde over for hinanden betyder meget for arbejdsmiljøet. Det mener jeg, at vi skal have mere fokus på. Jeg mener, at vi selv ved at ændre tonen og stemningen kan bidrage til at gøre arbejdsmiljøet bedre, siger Christina Durinck.
Men hvad betyder det? Skal apotekerne fritages for ansvar?
– Nej, det er stadigvæk en klar ledelsesopgave at skabe gode rammer for arbejdet. Lederne er i høj grad med til at påvirke kulturen. Det skal der ikke herske tvivl om. Men medarbejderne er også med til at skabe arbejdsplads-kulturen, og med en større bevidsthed kan de også være med til at ændre den til det bedre, siger Bjørn Klinke.
Han har skrevet en ph.d. afhandling om ledelse og organisation på de danske apoteker, og på medlemsmøderne stiller han sin viden om, hvor apotekerne er rigtig gode, og hvor de kan blive bedre, til rådighed.
Kan chefer blive bedre
– Vores medlemmer vil gerne have, at cheferne bliver dygtigere ledere, siger Christina Durinck om et af de klare budskaber fra Bjørn Klinkes undersøgelse.
– Det er de på vej til at blive. I 2007 og 2008 tilmeldte 131 apotekere sig et program i lederudvikling. Og flere får muligheden i år, hvor der er en ny runde. Men det at ændre en organisation tager tid, pointerer Bjørn Klinke.
Han vil også have medarbejderne i spil:
– De fleste ved jo godt, at hvis de går til chefen, vil der blive lyttet til dem. Jeg er sikker på, at mange kan få gavn af at gøre det endnu mere i hverdagen, siger han.
Konsulenten i Apotekerforeningen ønsker farmakonomerne som medspillere i en udviklingsproces af den gode arbejdsplads.
– I den ideelle verden formidles nye udspil fra chefen i dialog til medarbejderne, og chefen får feedback fra medarbejderne. Men vi ved godt, at det ikke altid fungerer sådan alle steder.
Derfor er det vigtigt med værktøjer til at kunne give og modtage feedback. Vi leverer nogle ideer hertil på møderne, også til hvordan man viser anerkendelse. Det kan jo være sådan nogle steder, at nye medarbejdere har svært ved at komme til orde og få del i de spændende opgaver, og så er det svært at rekruttere og fastholde dygtige kolleger, siger Bjørn Klinke.
Han tilføjer, at apotekerne naturligvis skal bruge deres ledelsesværktøjer til at bryde sådanne mønstre.
– Der tales meget om chefen, men ikke så meget til chefen. Det er en præmis for chefer på apoteker i dag, at de ikke automatisk får feedback fra deres medar-bejdere, fremhæver Bjørn Klinke.
Christina Durinck er enig, og hun opfordrer farmakonomerne til at være mere direkte over for deres chefer:
– Hvem siger, at chefen kender til det, som medarbejderne taler om.
Ros hinanden
Christina Durinck vil have medlemmerne til at diskutere betydningen af væremåde og optræden over for hinanden på arbejdspladsen.
– Ros og anerkendelse er vigtigt for den enkelte, og vi er slet ikke gode nok til at rose og anerkende hinanden. Det er ikke nok at vente på et skulderklap fra chefen. Vi skal også huske at klappe hinanden på skulderen, siger Christina Durinck.
Næstformanden opfordrer mødedeltagerne til at tage eksempler med på, hvad der er en god arbejds-dag for dem og på, hvad der er en dårlig arbejdsdag, men gerne med fokus på den gode arbejdsdag!
– Skriv et par linjer ned og tag eksemplerne med. Det kan være med til at gøre debatten livlig. Desuden kan vi bruge eksemplerne i Farmakonomforeningen som udgangspunkt for at tage nye initiativer. Det er dyrebar viden at få eksempler fra farmakonomernes dagligdag, siger hun.
Næstformanden mener desuden, at med-arbejderne også skal huske at rose deres chefer for det gode på arbejdspladsen.
– Det betyder meget i det store billede, at vi udtrykker os anerkendende over for både kolleger og chefer, tilføjer hun.
– Vi går på arbejde i mange timer hver uge, så vi kan lige så godt have det sjovt, når vi er på arbejde, mener Bjørn Klinke.
Han håber, at debatten på medlemsmøderne kan være med til at rokke ved fastlåste forestillinger om, hvordan »de andre« er:
– Det, som man udstråler, får man selv tilbage, siger han.
Christina Durinck vil gerne gøre op med plejer-kulturen og brokke-kulturen og skabe nye kulturer, hvor farmakonomerne tør gå i dialog.
– Det handler om dialog med såvel chefer som kolleger. Hvis vi vil have den gode arbejdsplads, skal vi gøre plads til hinanden. Vi skal forstå, hvordan vi selv virker på vores kolleger og vores chefer, og vi skal turde tale om det på arbejdspladsen, siger næstformanden.