Trods sin lidenhed, som ud over apotekeren tæller 13 medarbejdere alt inklusive på tre enheder, så sprudler Borup Apotek af faglig aktivitet – og en god driftsøkonomi. – Når der er struktur på hverdagen, og de daglige rutiner bare kører, så er der overskud til faglige aktiviteter, lyder det fra apoteker Lis Ellinor Jensen og tillidsrepræsentant Britta Nielsen, som her fortæller, hvordan de har skabt rammerne for en god og afvekslende arbejdsplads, hvor – som der står i apotekets idegrundlag – »personalet kan lide at være, og kunderne kan lide at komme«
– I de år, jeg har drevet apotek, har jeg aldrig siddet minutiøst og regnet på, hvad hver enkelt aktivitet har kostet, og hvad der har kunnet betale sig. Det, der interesserer mig, er, om slutresultatet er tilfredsstillende. Og det har det været indtil nu, fortæller apoteker Lis Ellinor Jensen, Borup Apotek. – Jeg har haft en rigtig god drift, som jeg er stolt over, og som jeg også tror, at personalet er stolt over. Det viser, at der kan tjenes penge på en mindre enhed samtidig med, at vi også får plads til at lave nogle andre ting.
Og faglige aktiviteter er der nok af. Faglighed har høj prioritet på Borup Apotek, hvor der tilbydes sundhedsydelserne Livsstilsændring, Slankerådgivning, Rygestop, Sundhedstjek, Blodtryks- og Blodsukkermåling samt en Informationsaktivitet for mødregrupper.
Derudover har apoteket også sin egen faste spalte i lokalavisen med information fra apoteket. Og til næste år har de netop besluttet at holde 6-8 temauger inden for konkrete emner, hvor 1-2 medarbejdere får ansvaret for afvikling af hver en uge.
– Netop det at gennemføre projekter er med til at give afvekslingen i det daglige arbejde. Det er det, der giver arbejdsglæden, og det smitter også af på kunderne, fortæller tillidsrepræsentant Britta Nielsen og tilføjer, at det betyder alt for motivationen at have en chef, som bakker op om de faglige aktiviteter. – Og så selvfølgelig gode kolleger, der sørger for, at apotekets dagligdag fungerer, når vi skal have fri til en faglig aktivitet. Det er vi alle meget bevidste om, og det fungerer her på apoteket.
Medarbejderne viser nye kompetencer
Forrige år var projektår på Borup Apotek. Det betød, at alle på apoteket skulle lave et projekt, som skulle være til gavn for apoteket på en eller anden måde: – Min ide var, at få alle til at lave nogle lidt andre ting, end de plejede, fortæller apotekeren, som stod bag forslaget. – Projektemnet var fuldstændig frit. Hver medarbejder kunne vælge, hvad man havde lyst til at arbejde med. Jeg tror, det giver det bedste resultat i længden, hvis sådanne aktiviteter er drevet af folks lyst og interesse.
– Og så var det selvfølgelig noget, der skulle foregå i arbejdstiden, ligesom alle også ville blive honoreret for det, tilføjer hun. Alle medarbejdere fik et beløb på 5.000 kr. for at lave et projekt, hvoraf en lille del kom fra ny løn, resten gav apotekeren.
Der kom mange forskellige ting frem. Et projekt mundede ud i den nye sundhedsydelse Livsstilsændring på apoteket og blev gennemført af Britta Nielsen og Bente Larsen (omtalt i Farmakonomen nr. 09/22. maj 2009). Et andet handlede om at få folk til at aflevere returmedicin på apoteket. Andre satte via et projekt fokus på folks fødder og så videre.
– Det var selvfølgelig ikke alle, der lykkedes lige godt med projekterne, men det gjorde ikke noget. Det vigtigste var, at alle prøvede at tænke på en anden måde og gøre lidt andre ting, end de plejede. Det er sundt og giver ny input, siger Lis Ellinor Jensen.
– Det er vigtigt at prikke lidt til folk en gang imellem, tilføjer Britta Nielsen, som kunne nævne flere eksempler på kolleger, som på den baggrund viste nye sider af deres kunnen. – En viste sig at være rigtig god til at skrive, og det har vi efterfølgende udnyttet, så hun til næste år skal være apotekets skribent i vores faste spalte i lokalavisen. Og Bente – min kollega fra livsstilsændringsprojektet – stillede sig for første gang nogensinde frem over for en større forsamling og fortalte om projektet på Farmakonom Dagen 2009. På den måde opdages nye resurser og kompetencer.
Åbenhed og arbejdsomhed
– I idegrundlaget for Borup Apotek står, at vi gerne vil have, at apoteket er en arbejdsplads, hvor vi godt kan lide at være, og hvor kunderne kan lide at komme, fortæller Lis Ellinor Jensen. – De to ting hænger sammen. For hvis folk kan lide at være her og har det godt, så smitter det uvilkårligt af på vores kunder, så de også føler sig bedre tilpas.
Og for at skabe rammerne for en god arbejdsplads er det nøgleord som åbenhed, tillid og velinformerede medarbejdere, som falder apotekeren først ind: – Jeg gør meget ud af at orientere om, hvad der sker, og hvad jeg ved. Det er ikke sådan, at jeg har en masse viden, som mine medarbejdere ikke har. Ingen er foreholdt noget. Og alle har adgang til alt, fortæller hun. – Jeg tror, at det betyder noget for folk, at der er fuldstændig åbenhed.
Når det så er sagt, så er der også ord, som ansvarlighed og arbejdsomhed, som ifølge Lis Ellinor Jensen er andre vigtige nøgleord for en god arbejdsplads: – Borup Apotek er et sted med en meget høj arbejdsmoral. Vi får bestilt noget. Alle arbejder, når de er her, og det betyder meget for at få tingene til at fungere, siger hun. – Samtidig er vi også meget strukturerede, og derigennem bliver der også bedre plads til, at man kan lave andet – ud over de daglige rutiner og arbejdsgange.
Selv er Lis Ellinor Jensen meget struktureret – ja, næsten perfektionistisk som Britta Nielsen udtrykker det – og det betyder også, at en beslutning bliver fulgt til dørs: – Det er en måde at arbejde på, som jeg har været meget vant til i mit tidligere arbejdsliv, og den har jeg taget med herned. Ting, som er besluttet, bliver ikke bare glemt, de bliver fulgt op og afsluttet, fortæller hun.
Og denne konsekvens betyder rigtig meget for medarbejderne: – Når apoteket har en plan, så ved vi, at den skal holdes, fortæller Britta Nielsen. – Det gør så også, at vi er oppe på dupperne for at sørge for at gennemføre vores egne projekter efter planen og sætte dem ordentligt i system, så alle aftaler bliver overholdt og passer ind i apotekets øvrige aktiviteter.
Medarbejderne tager ansvar
Som chef indgår Lis Ellinor Jensen på lige fod med sine ansatte i dagligdagen på Borup Apotek: – Jeg tror på eksemplets magt forstået på den måde, at hvis chefen selv viser interesse for sin virksomhed, bestiller noget, kommer med ideer og støtter op om de ideer, som måtte komme på bordet, så tror jeg, at medarbejderne får mere lyst til at arbejde, end hvis det var en chef, der aldrig var her, og som ikke viste den store interesse for stedet, fortæller hun. – Og så kan jeg ganske enkelt godt lide at være her.
Borup Apotek har en flad organisation med forskellige funktionsansvarsområder, for eksempel salg, receptekspedition, varehåndtering, bogholderi, faglig information og så videre. Alle refererer direkte til apotekeren. Fra starten har det været apotekerens ønske at have kontakt med alle medarbejdere, ligesom hun heller ikke synes, at virksomheden er så stor, at den berettig-er til en anden organisation. Ud over apotekeren tæller Borup Apotek, inklusive de to apoteksudsalg i Viby og Bjæverskov, en farmaceut, ni farmakonomer, en elev, en rengøringsassistent og en chauffør.
– Vi har indrettet det sådan, at apoteket kan køre uden mig. Der er ikke arbejdsopgaver, som jeg sidder isoleret på. Alle opgaver kan i princippet varetages af medarbejdere, fortæller hun og pointerer, at det selvfølgelig kun kan lade sig gøre, fordi hun er så privilegeret at have medarbejdere, som gerne vil tage et ansvar.
Mange muligheder for afveksling
For apotekeren handler det om at give medarbejderne så mange muligheder som muligt. Derfor har alle – ud over de daglige arbejdsopgaver og ansvarsområder – også andre opgaver, som de er ansvarlige for. Det kan for eksempel være en sundhedsydelse, information til mødregrupper, tilsyn med håndkøbsudsalg, elevundervisning, markedsføring og udstillinger og så videre:
– Og netop for at kunne tilbyde medarbejderne muligheder for afveksling og variation i dagligdagen, så er vi meget bevidste om at fastholde så mange opgaver som muligt på apoteket, fortæller hun.
På Borup Apotek har de fuld rotation mellem de forskellige arbejdsfunktioner – bortset fra bogholderiet:
– Alle kan være på alle pladser på apoteket herunder også i apotekets to apoteksudsalg. Det gør, at vores dagligdag er meget velfungerende, siger Lis Ellinor Jensen. – Og når dagligdagen fungerer, så bliver der overskud til at lave de der mere spændende ting.
– Hvis dagligdagen ikke fungerer, og du hele tiden hænger fast i dagligdagsproblemer, så bliver der aldrig overskud til at tænke nye tanker og til at gå fra og lave noget, som kan være med til at gøre arbejdet lidt mere spændende for den enkelte medarbejder, tilføjer hun.
– Netop fordi dagligdagen fungerer godt, så er der overskud til at udnytte de huller, vi måtte få indimellem. Og da vi er et landapotek, så er det ikke hele tiden, der er kunder. Så hvis der lige er fem minutter tilovers, så kan Bente og jeg for eksempel bruge dem til at planlægge vores livsstilsændringsprojekt, få styr på aftaler og så videre, fortæller Britta Nielsen. – Hvis der er noget, du gerne vil, så skal du nok finde tiden.
Kunderne elsker aktiviteter
Borup Apotek lægger vægt på, at der hele tiden sker noget for folk: – Kunderne skal synes, at apoteket er et interessant sted at komme og opleve, at det ikke er det samme, der sker igen og igen, siger apotekeren, som også er meget opmærksom på at deltage i lokale aktiviteter som for eksempel kulturnat. – Folk må ikke glemme os.
– Og vores kunder elsker aktiviteter. Hvis der for eksempel er gratis blodsukkermåling, så står der 50 i kø, fortæller Britta Nielsen og tilføjer, at dagligdagen også bliver lidt mere sjov og spændende for dem på apoteket.
For at være klar til at modtage kunderne, møder alle på Borup Apotek en time før, apoteket åbner. Denne time bruges blandt andet til at sætte varer på plads og til at klargøre forsendelser, som udgør over halvdelen af apotekets omsætning: – Apoteket skal være fuldstændig i orden, når vi lukker op, så vi er klar til at tage os af kunderne, fortæller Britta Nielsen. – På samme måde rydder vi også op, inden vi går hjem. Alt er ordnet, så der ikke ligger bunker til næste dag. Det giver overskud til at starte en ny dag, overskud til de ekstra ting og overskud til ekstra service til kunderne. Det hele hænger sammen.