FARMAKONOMFORENINGEN
- rette pille i rette mund
 
Nyt


Nyt  »  Fagbladet  »  Artikler  »  Diverse artikler
   /upload/images/icon_sendtofriend.gif

04/05 - 2010
2010/08 - Der er ingen bånd, der binder mig
Sine første 30 leveår var hun single, de næste godt 30 med mand og barn (Farmakonomforeningen). De sidste 30 skal bruges på lige dét, der falder hende ind. Lis Ekner, sekretariatschef i Farmakonomforeningen gennem en halv levealder, giver for måske første gang i sit liv slip og lader frihedstrangen rase og bringe hende såvel personligt som geografisk derhen, hvor vindene blæser bedst

Hvis det aldersmæssige skal have indflydelse, så er 65 år vel en meget passende alder at trække sig tilbage fra arbejdsmarkedet. Men når man føler sig, (ter sig og har et udseende, red.) som en 45-årig, så har Lis Ekners exit næppe noget signifikant med den biologiske alder at gøre. Farmakonomforeningens sekretariatschef gennem en halv menneskealder slipper derimod grebet, fordi: »Jeg vil gå, mens legen er allerbedst!«

 

– Nu er det rette tidspunkt. Jeg var i 30’erne, før jeg flyttede sammen med min nu afdøde mand, og jeg har brugt ligeså mange år på mit eneste barn – Farmakonomforeningen. Men den sidste tredjedel – den er min!

 

Vel skal der rodes mere rundt i haven i Holte og rejses verden rundt. Og der skal spilles på både det ene (tværfløjte) og det andet (trompet) instrument – måske igen i det lokale symfoniorkester. Men der skal måske for første gang nogensinde mærkes rigtigt efter.

 

– En god ven sagde for nylig: Hvad med at give slip? Hvad med at tage livet, som det kommer? Og det har jeg besluttet skal være min udfordring de næste par år. Også selvom det kræver, at jeg ikke har styr på, hvor det bringer mig hen.

 

Lis Ekner slår storsmilende ud med de arme og hænder, der med symfonisk takt har dirigeret mangt og mange begivenheder i Farmakonomforeningens sidste 32 år. Ikke at der nogen sinde har været tvivl om retningen, hverken for foreningen eller farmakonomerne, endsige forhandlinger på det ene og det andet område. Lis Ekner har bevidst og præcist drevet farmakonomer i front – både hvad angår kompetencer, indflydelse og lønniveau. Ligesom hun har været med til at placere organisationen som en selvstændig og viljestærk del af de øvrige sundhedsorganisationer og en ligeværdig partner på apoteksområdet.

 

I fuldt flor

– Igennem 32 år har Farmakonomforeningen udviklet sig fra puppestadiet til en smuk sommerfugl i fuldeste flor. Kompetencerne er i top, farmakonomer kan og gør alt inden for området med undtagelse af at eje apoteker. Den politiske struktur er flere gange renoveret, senest med virkning fra 2008, og farmakonomuddannelsen er under konstant udvikling. Farmakonomforeningen er med i alle relevante høringer, sidder med ved alle relevante diskussioner og debatter og er i det hele taget blevet en så væsentlig del af det danske sundhedsvæsen, at verden ikke kan leve uden os, understreger Lis Ekner.

 

Lis Ekner er opdraget til at gøre »det du er bedst til«. Forventningerne var, at man ikke skejede ud. Det var en selvfølge, at da Lis var født til at tænke, skulle hun bruge sine evner. Uanset om det blev til medaljer på sportsfronten (svømning og skøjteløb), det kreative (tværfløjte og trompet) eller det akademiske (jura), så var ros og karakterpenge ikke noget, hverken Lis eller hendes søskende var forvænte med.

 

Ud over rampen

Skal man tale om ungdomsoprør, så udmøntede det sig for Lis’s vedkommende i studiepauserne, hvor hun op til flere gange tog i kibbutz i Israel. Og også en årrække efter studiet var bosat som rejsekonsulent for Danske Kibbutz Venner. Farmakonomforeningen har siden nydt godt af Lis Ekners internationale åre. »Vi må ud over rampen« er hendes motto, og i sine år som sekretariatschef har Lis stædigt kæmpet for at synliggøre farmakonomer og organisationen i resten af verden. Hun var tidligt med til at etablere det europæiske samarbejde i forbindelse med de første møder for søsterorganisationer i »det indre marked« tilbage i 1989/90.

 

– Kompetencesejre er vigtige, men sammenholdet og koblingen til søsterorganisationer og apotekssektoren i udlandet, har jeg altid ment, var ligeså væsentlige landvindinger, understreger Lis Ekner.

 

Pink polerede negle

Var det ikke for Lis Ekners selvsikre fremtræden, stil og altid velpolerede og pink negle, kunne man fristes til at kalde Lis Ekner for både ydmyg og en smule genert. Hun skilter aldrig med sine færdigheder, men er til gengæld heller ikke bleg for at svinge karkluden eller bære skraldet ud en fredag eftermiddag ved lukketid.

 

Og her er det, den eknerske personlighed måske stærkest slår igennem. Lis Ekner er her og der og alle vegne. Hun farer rundt som en hvirvelvind og støvsuger den umiddelbare omverden for både nyheder, informationer og gøremål. Der skal handles, der skal ageres – og Lis Ekner vil allerhelst gøre det hele selv.

 

– Missioner, visioner og målsætninger er nødvendige. Men først og fremmest mener jeg jo bare, at arbejdet skal gøres. Medlemmerne skal have den bedste løn, de bedste arbejdsvilkår, de største kompetencer. I princippet synes jeg jo ikke, det er interessant, hvem der gør hvad. Bare tingene bliver gjort. Og helst lige her og nu, siger hun.

 

Det er blevet en ny tid, erkender Lis Ekner. Kollegerne i Farmakonomforeningens sekretariat er super dygtige inden for hver deres felt.

 

– Så der er endnu en god grund til at gå og overlade roret til de unge. Jeg er lige ved at være sikker på, at de klarer det hele uden mig, fortsætter hun på velkendt ironisk vis.

 

Det bliver svært

Selvom Lis Ekner før noget andet er professionel, erkender hun, at det ikke bliver let at give slip. Hun har sørget for en glidende overgang, hvor der også bliver tid til at få nye statutter på plads ved et sidste europæisk farmakonommøde i Lissabon i juni. Og bunkerne på skrivebordet tyder også på total aktivitet til sidste sekund.

 

Kun ét er vist: Forude venter eventyret. Uvisheden bliver Lis Ekners ny guide.

 

– Jeg aner ikke, hvor jeg ender. Og det er hele ideen med dette – mit næste liv. Jeg giver slip og lader vinden blæse mig derhen, hvor nye oplevelser venter, slutter hun.

Fakta

Lis Ekners løbebane

1963 Student fra Esbjerg Statsskole

1963 Stud.jur. ved Århus Universitet

1965 1. del jura, efterfulgt af 7 måneder i kibbutz i Israel

1965-70 Fortsatte studier afbrudt af flere ophold i Israel

1970 Cand.jur.

1970-73 Fuldmægtig i Mødrehjælpen i Ribe Amt

1973-75 Rejsesekretær i Israel for Danske Kibbutz Venner

1975-78 Konsulent i Danske Socialpædagogers Landsforbund

1978-2010 Sekretariatschef i Farmakonomforeningen

 

Sejre

At få overenskomst med staten for farmakonomer på Rigshospitalet i 1980’erne (også selvom det var uden pension) og hurtigt derefter i et hug at få 15 procent pension igennem.

 

At få kompetence til farmakonomer, der betyder, at de er en ligeværdig del af apotekets farmaceutiske personale, så de selvstændigt kan ekspedere recepter og lede apoteksfilialer.

 

Udfordringer

At få en Hovedaftale med Danmarks Apotekerforening kort efter sin ansættelse i 1978, skønt der skulle gå 30 år, inden der blev alvorligt brug for den – nemlig ved konflikten i 2008.

 

Oplevelser

At jeg blev ansat som udefrakommende i en verden, hvor man plejede at ansætte »fra familien« og altid mænd.

 

At være med til at give farmakonomer det nye navn i 1999, fordi assistent-betegnelsen signalerede en stillingsbetegnelse og ikke en uddannelse.

 

Skæggeste oplevelse

I forbindelse med Farmakonomforeningens 50 års jubilæum i 1996, hvor vi i flok trillede en imaginær kæmpepille fra Nørreport Station til Højbro Plads under ledelse af Østjysk Musikforsyning. Og skønt vi var langt fra den digitale tidsalder, lykkedes det at få færdigredigeret TV-optagelser af begivenhederne, så der under festmiddagen samme aften var reprise af løjerne på opstillede stor-skærme.

 

Skuffelser

At farmakonomer, der har så meget kundekontakt, endnu ikke har formået at gøre mere for at synliggøre, hvem de er. Vi har fremstillet et flot emblem, som alle har mulighed for at erhverve sig, men jeg savner stadig svar på, hvorfor man ikke gør mere brug heraf og tydeliggør, at man er farmakonom.

 

Ansøgningen om medlemskab af FIP i 2004, hvor der var åbnet mulighed for optagelse af andre organisationer end farmaceuter. Det blev et nej, men der blev ifølge Lis Ekner stemt på et ufuldstændigt grundlag, idet der ikke forud for afstemningen var udsendt bilag, der dels beskrev baggrunden for Farmakonomforeningens ansøgning, dels gjorde rede for danske farmakonomers kompetence og ligeværdighed i det danske sundheds- og apoteksvæsen. Oplevelsen har vi lagt bag os. Og vi fortsætter som hidtil (siden FIP 2000) med at deltage med masser af farmakonomer, postere og lignende tiltag.

 

Samarbejde med Susanne Engstrøm

Mit samarbejde med Susanne har varet i ca. 25 år. Susanne var meget hurtig til at løfte den politiske opgave, fordi hun har en medfødt evne og flair for det politiske. Susanne og jeg har altid suppleret hinanden, og selvom det måske har forvirret nogen, hvordan vores forhold indbyrdes fungerede, så har vi selv haft skarpe skillelinjer. Men vi tænker ens og har stor respekt for hinanden, og derfor har vi kunnet trække på og bruge hinanden, hvilket jeg opfatter som en meget stor styrke.

 

Håb for Farmakonomforeningen

Det er moderne at fusionere, og på visse fronter er det også sundt med tættere samarbejde. Men jeg håber og tror, at Farmakonomforeningen kører videre som selvstændig organisation uden at åbne for fusion med andre hverken mindre eller større organisationer. Jeg håber for farmakonomerne, at de fortsat vil være en del af sundhedsvæsenet. Konkurrencestyrelsen skeler jo for tiden til lande omkring os, men vore søstre i Norge, Sverige og Island har fået sværere ved at opretholde fagligheden efter en liberalisering.

 

Håb for egen fremtid

Den nære fremtid byder på rejser til Jordan, Petra og Damaskus. Men også andre rejser venter. Jeg har tæt kontakt med netværk og familierelationer over hele verden fra Australien, Argentina, USA til Europa og Mellemøsten.

 

Overvejelser om at læse igen eller bosætte mig et sted i længere tid – måske som udgangspunkt, hvor jeg startede i Israel. Men det kunne også blive en periode i Rom.

 

At give slip i enhver henseende.

« Tilbage til Diverse artikler

 

Sankt Peders Stræde 36,1453 København K, telefon 3312 0600, telefax 3314 0666   Email:ff@farmakonom.dk