En stærk organisation
Farmakonomforeningen har en velpasset organisation, der arbejder for at give medlemmerne den bedste rådgivning og opbakning med et stærkt fagligt fællesskab. Foreningen tilpasser sig løbende behovet blandt medlemmerne og kravene fra samfundet baseret på værdierne: Involvering, entusiasme og faglig udvikling.
Gendigtning af Mit Fællesskab 2010
Mit Fællesskab 2010 har været foreningens og bestyrelsernes helt centrale pejlemærke i beretningsperioden. Der er arbejdet målrettet og intensivt med de helt centrale elementer – nemlig at vi arbejder for, at Danmark skal være blandt de bedste, når det gælder korrekt brug af lægemidler. Farmakonomerne vil derfor bidrage til god rådgivning om medicinsikkerhed og dialog om lægemidler i alle dele af behandlingskæden. Det skal ske i kraft af, at farmakonomerne udgør et fagligt fællesskab, der prioriterer kvalitetssikring, patientrådgivning og -dialog omkring lægemidler og omsorg for patienterne.
Mit Fællesskab 2010 er vedtaget i november 2004, og også fordi vi netop er i gang med at passere 2010, har hovedbestyrelsen i løbet af det seneste års tid arbejdet målrettet og intensivt dels med at evaluere arbejdet, men også med at revitalisere Mit Fællesskab.
Der er taget afsæt i, hvordan vi som farmakonomer ser os selv i faget, i arbejdet og i det danske sundhedsvæsen fremover. Og på baggrund heraf har hovedbestyrelsen i tæt proces med foreningens konsulent Tim Lund-Jensen drøftet og debatteret Farmakonomforeningens vision, mission og værdier. Ærindet har været at drage nytte af de gode erfaringer, åbne landskabet for at se de muligheder, som de sidste 10 års udvikling i faget, arbejdet og sundhedsvæsenet har afstedkommet, og ikke mindst styrke forståelsen og betydningen af, hvad der er Farmakonomforeningens hjerte.
Hovedkonklusionen er, at Farmakonomforeningen fortsat er et stærkt fællesskab, og at hovedbestyrelsen derfor på landsmødet i 2010 vil fremlægge et revitaliseret Mit Fællesskab, som afspejler netop disse centrale ting. Dette vil ske i kombination med godkendelse af de centrale politikker, som skal være styrende for indsatsen i den kommende periode.
Status på den nye struktur
Den 1. januar 2008 trådte foreningens nuværende struktur i kraft, og dermed er den første hele valgperiode med den nye struktur ved at være tilendebragt. Derfor har vi givet strukturen et serviceftersyn.
Målet var en forenkling – både en mindre hovedbestyrelse, regioner i stedet for kredse, et udvidet urafstemningsprincip, og endelig at der er årsmøder i regioner og sektioner i stedet for generalforsamlinger.
Billedet her i 2010 er, at vi har vænnet os til den nye struktur. Der har over stort set hele linjen været afholdt kurser i bestyrelsesarbejde, og hovedbestyrelsen/formandskabet øver sig hele tiden på at sikre dialogen og komme med klare og brugbare udmeldinger.
Og så er der naturligvis fortsat behov for småjusteringer. For eksempel at det er langt mere praktisk at afholde årsmøde på Færøerne i første halvår frem for andet halvår, og i demokratiets navn, at fristen for at komme med forslag til årsmøder skal kobles tættere på selve mødet og mødeindkaldelse.
Mange interesserede i bestyrelsesarbejde
Regionernes bestyrelser er også kommet rigtig godt fra start med den nye struktur. Det har i hvert fald vist sig, at mange farmakonomer er interesserede i at være med til bestyrelsesarbejdet.
I efteråret 2009 var der for kun anden gang ordinære valg til regionsformand og regionsbestyrelser, og det gav kampvalg i tre ud af de fem regioner – i Region Midtjylland endda til formandsposten.
Farmakonomer i tal
Farmakonomforeningens medlemstal er nogenlunde stabilt på omkring 5.600 medlemmer med små udsving fra år til år.
I de kommende år går en del farmakonomer på pension, og udfordringen er derfor at sikre en stadig tilstrømning til farmakonomuddannelsen og at gøre farmakonomers arbejdsliv så interessant, at færre farmakonomer ønsker at forlade faget.
Statistik over medlemsudviklingen
Per 1. januar 2010 har Farmakonomforeningen i alt 5.578 medlemmer. Det er et fald på 40 i forhold til den 1. januar 2009. Fordelingen af medlemmer ser ud som følger. Tallene i parentes er for 2009:
Aktive medlemmer 4.397 (4.421)
Elever 372 (398)
Passive * 809 (799)
Medlemmer i alt 5.578 (5.618)
*)Passive er medlemmer, der ikke er erhvervsaktive eller overgået til anden beskæftigelse
Hvor er medlemmerne ansat:
Apotek 3.216 (3.143)
Offentligt ansatt 712 (706)
Industri 469 (511)
Færøerne 69 (61)
Apotek. Til denne gruppe hører 54 farmakonomer ansat i lægepraksis og ansatte i Danmarks Apotekerforening og Farmakonomforeningens sekretariat. Der er et fald i denne gruppe på 24 i forhold til 2009.
Offentligt ansatte. Denne gruppe af medlemmer er steget med seks i forhold til 2009.
Industrigruppen er faldet med 42 medlemmer i forhold til 2009. Dette fald skyldes primært antallet af afskedigede i Nycomed i forbindelse med deres flytning af produktionen i Grenå. En del af de afskedigede er blevet ansat på andre områder.
Apotekets medarbejdere
Tallene i det følgende angiver ansatte omregnet til fuld tid. Tallene i parentes angiver det faktiske antal ansatte. Alle elever er ansat på fuld tid. Tallene er per 1. april de pågældende år:
2008 2009 2010
Farmaceuter 581 (703) 562 (701) 554 (688)
Farmakonmer 2.562 (3.033) 2.539 (2.993) 2.578 (3.023)
Farmakonomelever 494 519 522
Øvrige ansatte 800 (1.718) 820 (1.725) 828(1.685) Fuldtidsbe-
skæftigede i alt 4.437 4.440 4.482
Antallet af farmakonomer ligger nogenlunde stabilt.
Ansættelsesgraden for farmakonomer er i 2010 i gennemsnit 136,5 time om måneden. 160 timer om måneden svarer til fuldtid.
Aktiviteter for ledere
Farmakonomforeningen har fortsat fokus på de ledende farmakonomer. I juni 2009 var der møde, hvor alle lederne fra det regionale område var inviteret. Det blev et godt møde, hvor ledernes behov og ønsker blev drøftet. Tilsvarende blev foreningens formand inviteret til møde i maj 2010, hvor souschefkredsen på privat apotek afholdt netværksmøde.
Hovedbestyrelsen har besluttet, at der i oktober 2010 skal afholdes det første Lederforum, hvor ledergrupperne på tværs af ansættelsesområder bliver inviteret til en fælles tema- og netværksdag med temaoplæg og drøftelser, der skal pege fremad.
Foreningen er derudover i gang med at se på den samlede lederservice, så vores tilbud til lederne matcher deres ønsker og krav.
Engagerede elever
Farmakonomforeningen har 372 elevmedlemmer. Eleverne afholder årsmøde hvert år i første kvartal på elev-weekenden. Elevweekenden med tilhørende årsmøde er en gedigen succes med langt over 100 deltagere hvert år.
Elevformanden og elevbestyrelsen er kun valgt for et år ad gangen, men det ændrer ikke på, at der er mange elever med mod på at deltage i foreningsarbejdet. I 2010 var der for eksempel 18 opstillede til de i alt seks poster, hvilket gav en lang række kampvalg.
Status på TR-valget
I efteråret 2009 var der valg til tillidsrepræsentant på alle de områder, hvor Farmakonomforeningen har en aftale om tillidsrepræsentantordning. Det drejer sig om Færøerne, Nycomed, Pharmakon, Nomeco, Danske Regioner, staten og privat apotek.
Farmakonomforeningen har nu 300 tillidsrepræsentanter, som de næste to år skal varetage deres kollegers interesser på deres arbejdsplads.
Status på TR-valget
Privat apotek: 56 nyvalgte, heraf 9 som ikke har haft TR længe. 194 genvalgte. 24 ingen TR, heraf 4 som tidligere har haft TR.
Færøerne: Alle 4 genvalgte.
Regionerne: 5 nyvalgte. 17 genvalgte.
Staten: Alle 4 genvalgte.
Industrien: 2 nyvalgte. 5 genvalgte.
Arbejdsmiljø
Alle har ret til et godt og sundt arbejdsmiljø. Det gælder naturligvis også farmakonomer, og arbejdsmiljøet er et centralt omdrejningspunkt for foreningen. Uanset om man arbejder på apotek, sygehus, i staten eller i industrien skal såvel det fysiske som det psykiske arbejdsmiljø være i orden.
Farmakonomforeningen følger udviklingen på arbejdsmiljøområdet, både når det gælder de konkrete farmakonomarbejdspladser og ændringer i lovgivningen.
Let belastningen og arbejdets organisering
I 2008 blev muskel-skelet besvær valgt som Farmakonomforeningens fokusområde inden for arbejdsmiljø. Det skete under sloganet Let belastningen. Senere blev dette fokusområde forlænget til også at gælde for 2009.
På hjemmesiden blev e-læringsværktøjet Let belastningen etableret. Her kan farmakonomerne gå ind i et interaktivt læringsunivers og arbejde med forskellige konkrete bud på, hvordan man i hverdagen kan mindske risikoen for muskel-skelet besvær. Selvom fokusområdet gjaldt for 2008-2009, er der fortsat behov for en aktiv arbejdsmiljøindsats på dette område. E-læringsværktøjet kan derfor fortsat findes på Farmakonomforeningens hjemmeside.
I 2010-11 er fokusområdet: Arbejdets organisering og tilrettelæggelse. Det betyder, at man i stedet for at tage udgangspunkt i et bestemt arbejdsmiljøproblem fokuserer på tilrettelæggelsen af arbejdet ud fra en arbejdsmiljøsynsvinkel. Det er hensigten at belyse emnet ved hjælp af konkrete og positive historier om, hvordan det kan gribes an. Som supplerende fokusområde er valgt samarbejde mellem tillids- og sikkerhedsrepræsentanter og ledernes arbejdsmiljø.
Arbejdsmiljøudvalget og sikkerhedsrepræsentanterne
Arbejdsmiljøudvalget har afholdt syv møder i beretningsperioden, heraf et møde arrangeret som virksomhedsbesøg på sygehusapotek og privat apotek med robot. Foreningens valgte fokusområde inden for arbejdsmiljø har været et gennemgående tema på møderne. På flere af møderne har CRECEA deltaget med orientering og debat om konkrete tiltag på apotekerne.
Arbejdsmiljøudvalget gennemfører i efteråret 2010 en møderække i regionerne med tillids- og sikkerhedsrepræsentanterne. Formålet er at sætte fokus på samarbejdet mellem de to repræsentanter samt at få en dialog om koblingen mellem udvalget og sikkerhedsrepræsentanterne.
I efteråret 2009 var der igen lovpligtige valg til sikkerhedsrepræsentant. Foreningen har i alt registreret 252 valgte sikkerhedsrepræsentanter, heraf 31 på det offentlige område og 6 i industrien.
Ændring af arbejdsmiljøloven
På baggrund af en trepartsaftale, som parterne i Arbejdsmiljørådet indgik i marts 2009, vedtog Folketinget i maj 2010 en række ændringer i Arbejdsmiljøloven. Loven træder i kraft den 1. oktober 2010.
De vigtigste ændringer i den nye arbejdsmiljølov er:
Nye navne: Begrebet sikkerhed erstattes af arbejdsmiljø. Det kommer således til at hedde en arbejdsmiljørepræsentant i stedet for en sikkerhedsrepræsentant.
Mere fleksibilitet: Der bliver mere fleksible rammer for organiseringen af arbejdsmiljøarbejdet, men de grundlæggende strukturer omkring sikkerhedsgruppe og -udvalg bevares.
Nyt uddannelsesforløb: Grunduddannelsen for sikkerhedsrepræsentanter og -ledere ændres fra fem dage til tre dage. Til gengæld skal arbejdsgiveren tilbyde supplerende uddannelse, to dage det første år og halvanden dag i hvert af de efterfølgende år.
Faglig udvikling
Farmakonomforeningen er en professionsfagforening, og derfor støtter vi også aktivt op om farmakonomernes faglige udvikling både ved overenskomstbordet, men også når det handler om at give medlemmerne mulighed for at dyrke det faglige fællesskab og udvikle deres arbejdsplads.
Projekter fra udviklingspuljen
Formålet med udviklingspuljen er at yde tilskud til faglige projekter, som kan styrke apotekets og farmakonomernes rolle og faglige udvikling. I overenskomstperioden 2008-2011 er der afsat 750.000 kr. til formålet. Udviklingspuljen har blandt andet støttet e-læringsværktøjet Let belastningen.
Et projektudvalg bestående af to medlemmer fra henholdsvis Apotekerforeningen og Farmakonomforeningen behandler ansøgninger til puljen. På nuværende tidspunkt er alle midler i puljen brugt, hvorfor der ikke er annonceret nye ansøgningsrunder.
I de sidste to år er der i alt blevet godkendt 19 projekter. Blandt de emner, der er blevet godkendt, kan nævnes:
• Genbestilling af dosispakket medicin.
• Implementering af apotekets henvisning.
• Markedsføring af sundhedsydelser.
• Fokus på apotekets ventetid.
• Rigtig information til den rigtige kunde på det rigtige tidspunkt.
• Arbejdsglæden tilbage på apoteket.
De afsluttede projekter kan ses på Farmakonomforeningens hjemmeside.
Projektudvalget fungerer på den måde, at Farmakonomforeningen er sekretariat for udvalget – og dermed puljen, mens Apotekerforeningen står for udbetaling af støtte og regnskab. For at gøre systemet mere brugervenligt er der igangsat et arbejde med at revidere ansøgningsskema, retningslinjer for godkendelse af projekter m.v.
Farmakonom Dagen 2009 igen et tilløbsstykke
I 2009 løb den fjerde Farmakonom Dag af stablen på Hotel H.C. Andersen i Odense, hvor 1.000 interesserede og nysgerrige farmakonomer satte hinanden stævne og fik masser af faglig inspiration og erfaringsudveksling. Programmet bød på paneldiskussion mellem fag- og landspolitikere om medicinhåndtering. Ligesom deltagerne kunne høre om nu og fremtidens lægemiddelforbrug i Danmark og Europa, om sundhed og motion, om patientsikkerhed og medicinering, om skrankerådgivning, om fremtidens sygehusfarmakonomer, om forbedring af farmakonomers psyskiske arbejdsmiljø, om videreuddannelse og om smertebehandling. Hertil kom en lang række foredrag om projekter på apotekerne præsenteret af farmakonomer. Der var også mulighed for at se postere fra forskellige apoteksprojekter, ligesom man i kunstudstillingen kunne se eksempler på farmakonomernes kreativitet – og få sig en snak med firmaer på den kommercielle udstilling.
Igen, igen var Farmakonom Dagen et tilløbsstykke. Næste Farmakonom Dag holdes i 2012.
Farmakonomen og hjemmesiden
Farmakonomforeningen kommunikerer til alle medlemmer i vores blad, Farmakonomen, på vores hjemmeside og nu også på vores foreningsnet, Min forening.
Stor opbakning til Farmakonomen
Arbejdslivsundersøgelsen viste, at medlemsbladet nyder stor opbakning blandt medlemmerne, som oplever, at det er deres blad – og læser det. Og da Farmakonomforeningen fortsat tror, at de fleste farmakonomer foretrækker at læse Farmakonomen som et trykt medie frem for på en skærm, har fagbladet som papirudgave stadig høj prioritet.
Sideløbende med bladudgivelsen er det også muligt at læse leder og udvalgte artikler via hjemmesiden. Og der arbejdes til stadighed på at udvikle Farmakonomen på foreningens hjemmeside – og i øvrigt skabe en god sammenhæng mellem fagbladet og hjemmesiden.
I sidste beretningsperiode blev antallet af årlige udgivelser reduceret fra 22 til 20. Redaktionsudvalget har i beretningsperioden drøftet muligheden for at reducere med yderligere et enkelt eller to numre for at forbedre økonomien. Men da man ikke ved, om en reducering af antallet vil indvirke på antallet af annoncer, er holdningen at bibeholde de 20 bladudgivelser om året.
Bredden i farmakonomens arbejdsliv afspejles
Det er redaktionsudvalget, som – sammen med redaktionen – afstikker rammerne for fagbladets indhold, så det afspejler bredden i en farmakonoms arbejdsliv og jobs – og naturligt med det fagpolitiske stof som en høj prioritet.
En konklusion i Arbejdslivsundersøgelsen var, at flertallet af farmakonomer ikke ønskede for meget fagstof, da det kan læses andre steder. Redaktionsudvalget er dog af den holdning, at hvis bladet skal afspejle bredden i en farmakonoms arbejdsliv, så er også faglige artikler en naturlig del. Dækningen af faglige artikler i Farmakonomen vil blive drøftet i den kommende beretningsperiode.
Gode samarbejdspartnere
Layoutmæssigt er der ikke foretaget større ændringer i beretningsperioden – bortset fra løbende småjusteringer. Det er fortsat Prik, som står for den grafiske produktion, og det samarbejde fungerer meget tilfredsstillende. Også samarbejdet med trykkeri – Jørn Thomsen/Elbo a/s i Kolding – forløber upåklageligt, ligesom samarbejdet med en række faste journalister, fotograf og annoncesælger.
Pænt annoncesalg, fald i stillingsannoncer
Farmakonomen har en pæn annonceomsætning, og den er fagbladets vigtigste indtægtskilde.
Antallet af stillingsannoncer faldt i 2009, men holder sig i 2010 stabilt. Alle stillingsannoncer lægges på hjemmesiden, når de modtages, og der opdateres cirka en gang i døgnet på hverdage. Annoncøren køber annonceplads både i det trykte og det elektroniske medie.
Ny redaktion
Den faglige redaktør ønskede i foråret 2010 at trappe ned fra sit redaktørjob – både hvad angik tid og ansvar – og kom efter en omorganisering af redaktionen til at fungere som redaktionssekretær. Samtidig blev der ansat en ny redaktør på Farmakonomen.
Hjemmesiden og foreningsnettet
Foreningens hjemmeside – farmakonom.dk – er i en løbende udvikling. Nyhedsdelen er meget populær, og formandens blog er sammen med de ledige stillinger blandt de mest læste sider på hjemmesiden. Mange farmakonomer bruger også hjemmesiden til at tjekke en løntabel, slå op i deres overenskomst eller finde information om kurser. I den kommende periode skal der arbejdes med et nyt koncept for bloggen.
Foreningsnettet Min forening blev lanceret i forsommeren 2010 og er et netværk for alle Farmakonomforeningens medlemmer. Her er debat, ekstra information, ligesom man kan finde fagbladet i pdf-format. Foreningsnettet vil blive udbygget i de kommende år, og det er for eksempel meningen, at kravsindsamlingen til OK11 på en række områder vil foregå på foreningsnettet.
Hvis du ikke allerede er tilmeldt foreningsnettet, kan du blive det ved at klikke på ikonet Min forening i venstre side på farmakonom.dk. Velkommen!
Fællesskab gør stærk
Farmakonomforeningen samarbejder med en lang række organisationer i ind- og udland. Samarbejdet giver os et fællesskab med ligesindede, erfaringer vi kan trække på og hjælp til at føre sager, der kræver ekstra ekspertise.
Farmakonomforeningens hovedorganisation
FTF er hovedorganisation for fagforeninger med sammenlagt 450.000 offentligt og privat ansatte. FTF har mere end 100 fagforeninger og forbund som medlemmer. Tre ud af fire FTF’ere arbejder i det offentlige. FTF er partipolitisk uafhængig og blev oprettet i 1952.
Det er et vigtigt samarbejde, som vi har i og med FTF. Den er vores vigtigste sparringspartner på mange væsentlige områder. Vi er med i særlige ordninger, som er med til at kvalificere Farmakonomforeningens rådgivning af medlemmerne. Således er vi med i en juridisk ordning og i en socialrådgiverordning samt en ordning som hjælper med arbejdsskadesager.
Farmakonomforeningens formand er med i FTF’s forretningsudvalg og formand for de privatansattes sektion. Både formand og næstformand er involveret i FTF’s udvalgsarbejde, som tager udspring i FTF’s indsatsområder, som de blev vedtaget på kongressen i 2009.
FTF’s indsatsområder i denne kongresperiode (2009-2012) er faglige løsninger til gavn for borgere og kunder, Danmark skal vinde på kvalificeret og fleksibel arbejdskraft og gode arbejdspladser gennem hele livet.
Advokatordning i FTF
Farmakonomforeningen har i eftersommeren 2009 meldt sig ind i FTF’s advokatordning. Udgangspunktet for Farmakonomforeningen er altid at forhandle og indgå aftaler og dermed også at indgå forlig, inden sagerne bliver ført enten ved en voldgift eller ved en egentlig domstol.
Indimellem vil foreningen møde så uacceptable løsningsforslag eller afvisninger, at det er helt nødvendigt at få spørgsmålet prøvet i en sag. Derudover har vi også en ikke ubetydelig del af vores medlemmer, der er ansat på områder, hvor vi ikke har overenskomst og derfor ikke har den samme forhandlingsadgang, som vi har på de overenskomstdækkede områder.
Faglige farmakonomer på farmaceutisk verdenskongres
Farmakonomforeningen har siden 2000 deltaget i den årlige farmaceutiske verdenskongres, FIP. Foreningen yder økonomisk støtte til, at farmakonomer kan få lejlighed til at følge med i, hvad der sker inden for faget på verdensplan og selv præsentere projekter fra Danmark.
I 2008 i Basel i Schweiz deltog 5 farmakonomer, og i 2009 i Istanbul i Tyrkiet var 10 farmakonomer – med hel eller delvis støtte – ude at repræsentere Danmark. I 2008 blev 3 af 12 danske postere præsenteret af farmakonomer, mens 6 af 18 danske postere blev præsenteret af farmakonomer i 2009.
Både ved FIP-kongressen i 2008 og i 2009 deltog to apoteksfarmakonomer i før-kongres-programmet Forum for Innovators in Pharmacy Practice. I Basel i 2008 deltog endvidere en offentligt ansat farmakonom i hospitalssektionens før-kongres-program.
I august 2010 afholdes FIP-kongressen i Lissabon i Portugal. Her deltager 8 farmakonomer med hel eller delvis støtte fra Farmakonomforeningen.
Godt nordisk samarbejde
Der er et godt samarbejde med de andre fire nordiske lande. Vi mødes mindst en gang om året og holder i øvrigt kontakt med henblik på at følge udviklingen i de enkelte lande, da netop den nationale udvikling i et enkelt nordisk land erfaringsmæssigt påvirker de andre lande.
Nordisk møde holdes hvert andet år. I 2009 var Farmasiforbundet i Norge vært for mødet. Det var et møde, hvor fokus primært var på liberalisering af apotekerne i Norge og den kommende liberalisering i Sverige. Den 1. oktober 2009 blev de svenske apoteker liberaliseret. Det er en udvikling, som vi i Farmakonomforeningen følger nøje.
Fra vores helt egen verden
Sekretariatet i Skt. Peders Stræde er omdrejningspunktet for fagforeningen Farmakonomforeningen. Her sidder de faglige konsulenter klar ved telefonen, når medlemmerne ringer, og medarbejderne får foreningens øvrige aktiviteter til at gå op i en højere enhed.
Ny direktør i foreningen
I foråret 2010 valgte sekretariatsleder Lis Ekner efter 31 års tro tjeneste at forlade Farmakonomforeningen. I stedet overtog Charlotte Østergaard Aakerlund tøjlerne per 1. maj som ny direktør.
Barsel og jubilæum
I beretningsperioden har sekretariatets medarbejdere flere gange måttet til personalets gavekasse for at finde penge til babytøj. Perioden har nemlig for første gang i mange år budt på barselsorlover blandt medarbejderne. Hele tre babyer er det blevet til – og alle tre medarbejdere er i forsommeren tilbage fra barsel.
Desværre har to medarbejdere helt valgt at forlade foreningen i perioden, nemlig Lene Dyhr og Hanne Krog. Til gengæld har vi sagt velkommen til Malene Hjørnet, Jens Wiene og Charlotte Hedin i faglig afdeling, mens Inge Dyhr har overtaget redaktørposten på Farmakonomen.
Det er også blevet til et enkelt jubilæum i perioden, nemlig faglig konsulent og farmakonom Aase Sardorf, der den 1. februar 2010 havde været ansat – og skattet – i ikke mindre end 25 år. Aase Sardorf blev fejret med en reception.
Formandsjubilæum og -fødselsdag
Formand Susanne Engstrøm kunne også invitere til jubilæum i beretningsperioden. I 2009 havde hun været formand for foreningen i 20 år og kunne oveni fejre sin 60-års fødselsdag. Derfor blev samarbejdspartnere, farmakonomer og andet godtfolk inviteret til reception i Arbejdermuseet i København for at markere de runde dage.
Susanne Engstrøm er i august 2010 genvalgt uden modkandidat til formandsposten for en toårig periode.
Farvel til Eva Balle-Ranfelt
Farmakonomforeningen gik ud af 2008 med et trist farvel. Foreningens stifter, Eva Balle-Ranfelt, døde den 1. december 2008 i sit hjem, 90 år gammel.
– Det er med sorg, at vi har modtaget meddelelsen om, at Eva ikke er blandt os mere. Arven efter Eva er, at det nytter med initiativer og at tro på fællesskabet. Det er en arv, som vi vil videreføre med stor respekt, sagde formand Susanne Engstrøm dengang. Evas minde lever videre i Farmakonomforeningen.