FARMAKONOMFORENINGEN
- rette pille i rette mund
 
Nyt


Nyt  »  Fagbladet  »  Artikler  »  Fagpolitik
   /upload/images/icon_sendtofriend.gif

Nærvær til medlemmerne er den benzin, vi skal køre på
Mere politisk arbejde tættere på dig, siger formand Susanne Engstrøm i dette interview om foreningens nye struktur

– Vi skal ud!

 

Et øjeblik virker det som om, Susanne Engstrøm er ved at forlade sit kontor, hvilket ville være rart på denne sommerdag, hvor solen bager nådesløst på det buede formandsvindue i Sankt Peders Stræde. Men det er ud til medlemmerne, hun mener.

 

– Det er ekstremt vigtigt for mig – både nu og i vores nye struktur, at vi kommer ud til medlemmerne. Når vi mødes lokalt, får vi en vigtig, nuanceret viden – det er den benzin, som hele foreningen skal køre på. Den nye struktur skal gerne give mere politisk arbejde tættere på medlemmerne, siger Susanne Engstrøm.

 

Så vi bliver indendørs. Formanden og resten af Farmakonomforeningen kan også lige så godt vænne sig til varmen. Efteråret bliver nemlig rigtig varmt rent arbejdsmæssigt: Ud over foreningens nye struktur, som skal være på plads den 1. januar 2008, er der også årsmøder, valg til formand og næstformand, og så venter overenskomstforhandlingerne forude.

 

Vær stolt af dit fag

Hvad den nye struktur indebærer, og hvad den betyder for dig som medlem, kan du læse om senere i denne artikel.

 

Før strukturforandringerne kom nemlig strategien Mit Fællesskab 2010 med værdier som faglig udvikling, involvering og entusiasme. Og sloganet Rette Pille i Rette Mund blev billedet på farmakonomernes høje faglighed og vigtige dialog med borgerne om deres medicinforbrug.

 

– Vi stillede i 2003 os selv spørgsmålet, om vi som fagforening arbejdede med de rigtige ting. Vi ønskede, at Farmakonomforeningen skulle blande sig mere som faglig medspiller og som en værdig høringspart. Vi ønskede og ønsker fortsat at skabe respekt om faget og skabe bevidsthed om den faglighed, farmakonomer har. Medlemmerne skal have mere identitet i deres arbejdsliv. Vi skal kunne skyde brystet frem og sige, jeg er farmakonom. Mit ønske som formand er, at man som farmakonom er stolt af det, man kan, fortæller Susanne Engstrøm.

 

Nu lytter man

I dag, fire år efter, kan hun konstatere, at foreningen med strategien Mit Fællesskab 2010 i høj grad har fået nye samarbejdspartnere og har synliggjort faget. Projektet med at sætte fokus på farmaceutiske sundhedsydelser på plejehjem satte faget i centrum, og der blev skabt tættere kontakter til for eksempel FOA (Fag Og Arbejde), Ældresagen og KL. Farmakonomer er blevet nogle, man lytter til.

 

– Nu skal vi holde fagets fane højt. På fællesmøderne med Apotekerforeningen om den nye strategi om bedre kundeservice deltager Farmakonomforeningens medlemmer. Entusiasmen er der, selvom de har drønende travlt, mangler personale, og der er store it-problemer. Det er så vores opgave som fagforening at inspirere, vække begejstring og fortsætte med at synliggøre at det grundlæggende er farmakonomerne, som ved, hvad der er bedst for borgerne, siger Susanne Engstrøm.

 

Ny struktur

Ved årsskiftet 2007 fik Danmark 98 nye kommuner og 5 regioner – noget som har givet de fleste organisationer behov for en ny struktur. Det gælder også Farmakonomforeningen:

11 kredse bliver til fem regioner. De tre sektioner (se boks) kører videre som tidligere. Hovedbestyrelsen bliver mindre, og forretningsudvalget nedlægges.

 

– Regionsvis foregår der meget – især på det offentlige område. Det er vigtigt for os at kunne være repræsenteret, når det er nødvendigt. Vi ønsker mere debat om vores sag i de politiske organer. Med den nye struktur kan vi få mere samarbejde på regionsplan – både i foreningen og med de samarbejdspartnere, vi har, siger formanden.

 

Hun tilføjer, at en anden vigtig grund til at få ny struktur er, at foreningen kan blive mere effektiv i opgaveløsningen.

 

– Med en slankere organisation er der ikke så mange forhindringer i vejen for den politiske debat. Beslutningerne kan tages i hovedbestyrelsen og kan ikke blokeres af et forretningsudvalg. Og så er der resurserne. Vi kan spare penge, når sagerne behandles mere effektivt, siger hun.

 

Fremover vil den daglige, politiske ledelse være et formandskab bestående af formand og næstformand. De vil for eksempel skulle behandle en sag om nedlæggelse af et apotek – noget forretningsudvalget gør i dag.

 

Ikke mere topstyret

På spørgsmålet, om organisationen ikke bliver mere topstyret med færre politikere til at tage de endelige beslutninger, siger Susanne Engstrøm:

– Jeg tror, den bliver mindre topstyret! Kredsbestyrelserne har indtil nu beskæftiget sig mere med mødeplanlægning end med den politiske debat. Så der vil komme langt flere politiske indspark fra regionerne. Måske bliver det lidt sværere at navigere i for toppen, men det, synes jeg, er sundt.

 

Hun erkender, at det ikke vil være så let som tidligere at gøre politisk karriere i foreningen – med færre hovedbestyrelsesmedlemmer.

 

– Men de tillidsvalgte er jo en meget vigtig del af foreningen. Vi brugte meget tid i debatten om strukturen til at finde en måde, hvor vi kunne bygge organisationen op om tillidsrepræsentanterne. Det lykkedes ikke, men de er meget involveret i det politiske arbejde, og de får masser af muligheder for at være synlige. Og rent faktisk er der jo ikke så mange, som vil være tillids?valgte. Nu, når vi har fået en struktur og en platform, som alle synes er god, bliver udfordringen at få kandidater nok til regionsbestyrelserne, siger formanden.

 

Hvad gavner det medlemmerne?

Men hvad får man så som medlem ud af, at toppen af Farmakonomforeningen bliver mindre?

 

Susanne Engstrøm smiler og giver sig tid til at give det rigtige svar:

– Som udgangspunkt får man en forening, der arbejder mere effektivt for medlemmerne – som gør det bedre for det samme kontingent. De penge, vi indtil nu har brugt centralt i vores politiske system, skal fremover give overskud til at lave mere politisk arbejde ude i regionerne. Vi vil i begrænset omfang have mulighed for at frikøbe regionsformændene, så de får mere tid til det fagpolitiske arbejde. Det, tror jeg, kan gavne medlemmerne lokalt. Man vil nok ikke kunne måle noget på et barometer. Men jeg håber, det vil betyde mere indflydelse og en højere grad af nærvær til medlemmerne, som vil opleve, at vi får større kendskab til den lokale debat.

 

Kommer der nogen?

Som et nyt tiltag har hovedbestyrelsen besluttet, at årsmøderne i de nye regioner og sektioner afholdes om søndagen.

 

– Vi mener, alle skal have mulighed for at komme. Og det er spændende, om medlemmerne vil ofre en søndag på det, siger Susanne Engstrøm.

 

I de kommende måneder venter et stort stykke arbejde i foreningen, så den er klar til den nye struktur i januar. Lige nu lægges der planer for arbejdet i de nye regioner, som for eksempel kan være netværkssamarbejder og at finde de rette personer til at give indlæg på årsmøderne.

 

I de kommende måneder ser formanden en særlig vigtig opgave i at sikre, at der er kandidater nok til regionsbestyrelserne.

 

– Jeg ved, de er der! Ikke sådan, at jeg skal ud og udpege nogen. Men vi skal have bestyrelsesmedlemmer nok, så nogen skal udfordres. Vores tillidsvalgte er ekstremt vigtige i forhold til, at vi får informationer fra arbejdspladserne. Og de kan støtte op, når der er problemer. Det er jo dem, der kan tage dialogen med arbejdsgiveren, siger hun.

 

Arbejde forude

Nogle af de kommende års udfordringer, som den nye struktur skal hjælpe med til at klare, bliver også at få flere farmakonomer i Danmark. Hvor ledigheden tidligere var oppe på 17 procent, er den nu 0,8 procent.

 

– Alle skriger på os, og hvis vi ikke kan stille med arbejdskraft, lægger man måske opgaverne uden for vores område. Derfor er det vigtigt, at apotekerne er gode arbejdsgivere og gode ledere. Vi hilser Apotekerforeningens nye lederprojekt velkommen og deres strategi om bedre kundeservice. Der, hvor vi som fagforening ser problemer, er på arbejdspladser, hvor farmakonomerne gerne vil forbedre kundeservicen, men apotekerne ikke rigtig gider udviklingen. Mange steder yder farmakonomerne allerede kundeservice på et avanceret niveau – men det er vigtigt at tage debatten om de gode arbejdspladser, hvis vi skal have farmakonomer nok i fremtiden, siger Susanne Engstrøm.

 

Personlige mål

Og så er der overenskomstforhandlingerne i 2008.

 

– Jeg ved, at medlemmerne forventer lidt ekstra til forhandlingerne. Og det bliver en stor udfordring. Men jeg kan godt forstå forventningerne, når arbejdspresset er stort, og der er voksende krav til kundeservice og faglighed, siger hun.

Personligt er Susanne Engstrøm mere end klar til både forhandlinger og til at fortsætte som formand i den nye struktur.

 

– Vi skal til at arbejde på en ny måde. Mine egne mål er at sætte processer i gang. Ingen er evige, så uanset hvem der sidder ved roret, skal Farmakonomforeningen være på vej og skabe indflydelse på medlemmernes arbejdsvilkår. Men jeg ser også en forpligtelse til at lære fra mig. Nu skal vi jo have en ny næstformand. Jeg synes, det er vigtigt at være med, hvor tingene sker og hente informationer ind til foreningen. Og nærværet til medlemmerne – at være tæt på virkeligheden – det er grundlæggende både for mig og for vores nye struktur, slutter hun.

Fakta

Forenkling skal styrke foreningen

Delegeretmødet besluttede i november sidste år, at Farmakonomforeningen skal have en ny og enklere struktur. Strukturen skal gøre foreningen mere handlekraftig og synlig, når det gælder farmakonomernes vilkår.

 

Den 1. januar 2008 nedlægges de nuværende 11 kredse, og 5 regioner oprettes. Dette sker blandt andet for at matche den nye offentlige struktur. Regionsformanden og regionsbestyrelsesmedlemmerne vælges ved urafstemning blandt medlemmerne i regionen.

 

Samtidig nedlægges forretningsudvalget, og hovedbestyrelses slankes, så den fremover består af formand, næstformand, de fem regionsformænd og de tre sektionsformænd.

 

Et egentligt formandskab med formand og næstformand skal fra den 1. januar 2008 stå for den daglige politiske ledelse.

 

De tre nuværende sektioner, den offentlige sektion, industrisektionen og elevernes sektion, bevares.

 

Færøerne får som noget nyt status som kreds.

« Tilbage til Fagpolitik

 

Sankt Peders Stræde 36,1453 København K, telefon 3312 0600, telefax 3314 0666   Email:ff@farmakonom.dk