FARMAKONOMFORENINGEN
- rette pille i rette mund
 
Nyt


Nyt  »  Fagbladet  »  Artikler  »  Fagpolitik
   /upload/images/icon_sendtofriend.gif

2008/16 - Netværk og nye muligheder
Industrisektionen kan i løbet af et år samle cirka en femtedel af sine medlemmer til faglige møder, men formand Annelise Raun ønsker sig, at endnu flere bliver en del af de netværk, der opstår

– Vores opgave som bestyrelse er at fastholde farmakonomer i de stillinger, der allerede findes i industrien. Der er en tendens til, at højere uddannede overtager de funktioner, vi har bestridt indtil i dag, siger formand for Industrisektionen, Annelise Raun.

 

Men der er fortsat mange udfordringer i industrien, og Industrisektionen ser det også som en arbejdsopgave, at flere farmakonomer får øje på disse muligheder.

 

– Vores opgave er at gøre job i industrien mere synlige og vise, hvilke udfordringer som findes her. Men vi skal også gøre Industrisektionen mere synlig, for der er faktisk mange unge farmakonomer, der vælger job i industrien, men som vi ikke har i foreningen, siger formanden.

 

I dag har Industrisektionen cirka 500 medlemmer, men der kunne være måske omkring 100 flere, skønner Annelise Raun, der kan se, at nogle farmakonomer vælger andre faglige tilhørsforhold.

 

Vi er opsøgende

Annelise Raun arbejder i Nycomed, hvor hun gennem tiden har bestridt mange forskellige funktioner og løbende har uddannet sig og fået nye udfordringer. I dag arbejder hun med intern uddannelse. Hun er uddannet på privat apotek og er fra den tid, hvor der endnu var produktion på apotekerne. Netop det, at produktion var en del af farmakonomers uddannelse, betød, at de var attraktive for industrien.

 

– Mange af os, der arbejder i industrien, er jo fra dengang, men vi udfører mange forskellige job, fordi vores karriere hver i sær har udviklet sig efter mulighederne på de enkelte virksomheder, fortæller formanden.

 

På farmakonom.dk beskriver Industrisektionen viften af jobmuligheder gennem de enkelte bestyrelsesmedlemmer.

 

– Unge farmakonomer har også færdigheder, som industrien kan nyde godt af i dag. Grunduddannelsen foregår stadigvæk udelukkende på apotek, men den er blevet lidt bredere, sådan at også unge farmakonomer kan være attraktive for industrien.

 

I sektionen vil vi være opsøgende og fortælle om mulighederne uden for apoteksverdenen. Og de unge har gode muligheder, for de er rigtig gode til at sælge sig selv, når de søger job.

 

Annelise Raun har en drøm om, at der på et tidspunkt etableres en overbygning på farmakonomuddannelsen, og at den målrettes job i industrien.

 

– Men jeg ved godt, at det er politisk svært i forhold til Undervisningsministeriet og arbejdsgiverne.

 

Vi danner netværk

I år er det 25 år siden, at Industrisektionen blev dannet i Farmakonomforeningen. Den gang for at skabe faglige tilbud til de medlemmer, der tog job uden for den traditionelle apoteksverden.

 

– Der er fortsat brug for en aktiv faglig sektion, der kan tage vare på de opgaver. Vores opgave er først og fremmest at give medlemmerne mulighed for at mødes. Vi holder to-tre medlemsmøder om året, de fleste på Sjælland hvor størstedelen af industrien ligger. Men vi holder fast et møde årligt på den anden side af Storebælt, sådan at medlemmer på Fyn og i Jylland også har mulighed for at mødes.

 

Annelise Raun siger, at der er stort behov for at kunne møde ligestillede farmakonomer, fordi mange i industrien arbejder alene eller få sammen.

 

– På en virksomhed som Nycomed er vi over 70 farmakonomer, og i Novo regi er de vel omkring 80. Men mange andre steder er man meget alene og har derfor brug for at mødes med andre farmakonomer. På medlemsmøderne giver vi hinanden sparring, vi giver gode råd, udveksler erfaringer og giver tip om nye stillinger. Vi danner netværk, siger Annelise Raun.

 

Tilknyttet faget

Industrisektionen har konkurrence om medlemmerne med især HK, som står stærkt på nogle af de store arbejdspladser. På nogle virksomheder er det tradition, at man bliver en del af en velfungerende laborantklub og dermed medlem af HK og underlagt HK’s overenskomst, mens andre virksomheder har andre traditioner.

 

– Her på Nycomed har vi bevaret respekten om de oprindelige fag. Når det er en farmakonom, der ansættes i en stilling, omfattes hun af vores klub og vores overenskomst, mens en laborant bliver en del af laborantklubben og omfattes af HK-overenskomsten, siger Annelise Raun.

 

På andre virksomheder kan farmakonomer ansættes under vilkår, der følger HK-overenskomsten for laboranter, men vælge at blive i Farmakonomforeningen.

 

– Det gør mange, fordi de føler sig som farmakonomer, og uddannelse er jo en del af vores identitet. Men det er forskelligt fra virksomhed til virksomhed, hvordan stemningen er i forhold til, om man er hos os eller i en laborantklub, siger Annelise Raun.

 

Formanden mener, at der også fremover er behov for en Industrisektion, der kan udgøre en faglig ramme om farmakonomfaget og farmakonomerne i industrien.

 

– To gange om året holder vi møde for tillidsrepræsentanter og kontaktpersoner, og også her opstår stærke netværk. Vi bruger hinanden til at komme videre, når der sker omstruktureringer i virksomheder og eksempelvis nedlægges afdelinger. Vi hjælper hinanden videre i karriere og udvikling. Vi er glade for at snakke med hinanden, siger Annelise Raun.

 

Snor i det øvrige

Industrisektionens formand er tilfreds med Farmakonomforeningens nye struktur, der knytter sektionen til regionerne. Bestyrelsen har fordelt sig til alle regioner og har på den måde kontakt til det regionale faglige miljø.

 

Annelise Raun er som formand medlem af hovedbestyrelsen i Farmakonomforeningen og følger på denne måde foreningens overordnede faglige liv. Heri har hun til opgave hele tiden at placere farmakonomerne i industrien.

 

Hun har været formand for Industrisektionen siden 2004 og er fast overbevist om, at der også i fremtiden vil være en Industrisektion.

 

– Men selvfølgelig handler det om for os at få nogle lidt yngre farmakonomer interesseret i at være med i det faglige arbejde, så der er nogen til at tage over, når vi andre stopper, siger hun.

 

Industrisektionen fejrer 25-års jubilæet i forbindelse med sit årsmøde den 25. og 26. oktober.

« Tilbage til Fagpolitik

 

Sankt Peders Stræde 36,1453 København K, telefon 3312 0600, telefax 3314 0666   Email:ff@farmakonom.dk