FARMAKONOMFORENINGEN
- rette pille i rette mund
 
Nyt


Nyt  »  Fagbladet  »  Artikler  »  Formandens leder
   /upload/images/icon_sendtofriend.gif

2006/14 - Gøg og Gokke
Apotekerne har tjent for meget! Helt nøjagtigt 112 mio. kr. i 2005. Det er åbenbart en saftig nyhed midt i en varm sommertid. Det er så ikke første gang i historien, at det sker. Ligesom det også er sket flere gange, at apotekerne har tjent for lidt. Det sidste har dog som regel ikke udløst de store overskrifter

De 112 mio. kr. fik selv sundhedspolitikerne til at komme ud af sommerhusene med en kommentar. Venstres Preben Rudiengaard mente for eksempel lige pludselig, at nu burde der sættes spørgsmålstegn ved, om Danmark stadig skal have et apotekssystem fra Ruder Konges tid og fik ham til at sige følgende bevingede ord: »Det er Gøg og Gokke, at det er så gennemreguleret«.


Den argumentation fortaber sig i tågerne – i hvert fald for mig – for det hænger jo ikke umiddelbart sammen. Og jeg er ganske enig med Apotekerforeningens formand Niels Kristensen i, at apotekernes overskud netop beviser, at systemet virker efter den aftalte hensigt. Patienternes brug af medicin kan være svær at fastlægge, hvorfor systemet fungerer ved, at pengene, når »opgørets time« kommer, alligevel ikke ender i apotekernes lommer.


Bruttoavanceaftalen, som indgås hvert andet år mellem Sundhedsministeriet og Danmarks Apotekerforening, kan ikke på kroner og øre forudsige, hvor stort salget af lægemidler vil blive de næste to år. Det er da også derfor, at der meget fikst er indbygget en reguleringsmulighed i perioden, både når det går op, og når det går ned.


Helt enkelt: Hvis apotekerne har tjent for meget et år, så vil priserne blive reguleret ned det næste år – til gavn for både forbrugerne og for sygesikringen.


Rudiengaard er jo ellers kendt for at markedsføre vigtigheden af klinisk farmaci og herunder farmaceuterne og farmakonomernes rolle med det lokale apotek som omdrejningspunkt. Så inden han fortsætter overvejelserne om yderligere liberalisering af apotekssystemet, vil det være klogt at kigge på apotekets opgaver.


Apotekerne er gennemregulerede, hvilket betyder, at politikerne og myndighederne har gode muligheder for at stille faglige krav til apoteksfaget, for eksempel om rådgivning af patienterne. Den nuværende regulering betyder, at lægemidler koster det samme, uanset hvilket apotek lægemidlerne købes på. Det gennemregulerede system betyder, at myndighederne bestemmer, hvor apotekerne fysisk placeres og dermed giver en nogenlunde ens afstand for forbrugerne til lægemidler. Og det gennemregulerede system betyder også, at myndighederne har indflydelse på medicinpriserne og økonomien som helhed på apotekerne. Et godt system!


Apotekerne er en del af sundhedsvæsenet. Det er sund fornuft og bestemt ikke Gøg og Gokke.

« Tilbage til Formandens leder

 

Sankt Peders Stræde 36,1453 København K, telefon 3312 0600, telefax 3314 0666   Email:ff@farmakonom.dk