Af:
Sussie Sheikh, Journalist
Workshops skal give TR mere viden om den komplicerede arbejdstid, farmakonomrollen i fremtidens sundhedsvæsen, konflikthåndtering og kommunikation.
Farmakonomernes tillidsrepræsentanter har uddannelsesmæssigt altid været rigtig godt rustet. Alligevel er det netop mere viden, der efterspørges, når foreningens næstformand, Christina Durinck, hidtil har afholdt sine »politiske cafeer« på TR-kurserne.
Nu udmøntes efterspørgslen i et helt konkret og nyt tilbud om videnstunge og procesorienterede undervisningsdage for alle tillidsrepræsentanter. Bestyrelsesmedlemmer er også velkomne. Undervisningsdagene, der er spækket med fire forskellige workshops, afholdes henholdsvis den 2. og den 11. november øst og vest for Storebælt.
Tænkte TR-tanker
Ideen til de fire workshops er fostret i den arbejdsgruppe under hovedbestyrelsen, som Christina Durinck – med sin store interesse for TR-området – naturligt har været formand for det sidste års tid. Her har hun sammen med gruppens øvrige repræsentanter fra privat apotek, industrien samt sekretariatet tænkt tanker for at optimere indholdet i de traditionelle TR-dage og efterspørgslen på mere konkret viden.
– Det har været en stor fornøjelse at opleve, at TR’erne trods deres gode uddannelse – konstant higer efter mere viden for at dygtiggøre sig til det hverv, de skal udfylde, forklarer Christina Durinck.
– Men udfordringen har været at konkretisere denne vidensefterspørgsel samtidig med at gøre undervisningsdagene mere procesorienterede. For det er også TR-rollen i praksis, der efterspørges, siger hun.
Christina Durinck og resten af arbejdsgruppen har skabt et undervisningstilbud spækket med spændende udfordringer og workshops. Programmet indeholder således en workshop OK-forståelse, der primært er rettet mod privat apotek, hvor TR får en bedre forståelse for nogle af de mest komplicerede arbejdstidsregler. Denne workshop ledes af Farmakonomforeningens forhandlingschef Line Posselt.
Udfordringer på privat apotek
En anden workshop Apoteket som en del af sundhedsvæsnet, ligeledes rettet mod TR på privat apotek, ledes af formandskabet, Susanne Engstrøm og Christina Durinck, i fællesskab. Her er målet at få skabt en levende dialog om farmakonomer i nutidens og fremtidens lokalsamfund, hvor liberalisering, sundhedscentre og klinisk farmaci vil være appetitvækkere.
En mere praktisk workshop Konflikthåndtering/rollen som bisidder ledes af faglig konsulent Hanne Krogh, der går i dybden med »konflikthåndtering« på baggrund af den vejledning til TR i rollen som bisidder, der blev udsendt i maj. Og endelig er der workshoppen Kommunikation – hvordan synliggør vi faget?, der skal klæde TR på til klarere kommunikation og synliggørelse af foreningens budskaber. Denne workshop ledes af Apotekerforeningens kommunikationsdirektør Erik Harr.
– Vi glæder os til at præsentere dette sidste nye uddannelsesskud på TR-stammen. Så husk nu at tilmelde jer senest den 15. september! slutter Christina Durinck.
Der kan kun vælges to ud af de fire workshops. Tilmeldingen er bindende. Hvis du bor øst for Storebælt, skal du melde dig til undervisningsdagen den 2. november, der afholdes i IDA, Ingeniørforeningen Danmark i København. Bor du vest for Storebælt, skal du melde dig til undervisningsdagen den 11. november, som afholdes i Torvehallerne i Vejle. God fornøjelse!