FARMAKONOMFORENINGEN
- rette pille i rette mund
 
Nyt


Nyt  »  Fagbladet  »  Artikler  »  Nyt fra Hovedbestyrelsen
   /upload/images/icon_sendtofriend.gif

2008/15 - Hovedbestyrelsesmøde den 20. august 2008

Overenskomstforhandlingerne 2008

Hovedbestyrelsen har afholdt sit første møde efter sommerferien den 20. august. Langt hovedparten af mødet blev brugt på evaluering af forårets overenskomstforhandlinger på det regionale område og apotekerne. Det var første gang, at farmakonomer var i konflikt og første gang, der blev stemt nej til et forhandlingsresultat.

 

Hovedbestyrelsen havde en første evaluering, som vil blive fulgt op på kommende hovedbestyrelsesmøder. Det er vigtigt at sikre, at de erfaringer, vi har gjort ved forårets forhandlinger, tages med til forhandlingerne i 2011. Evalueringen skal ske som en længere proces, hvor regionsbestyrelserne og den offentlige sektions bestyrelse bliver inddraget. Også medlemmerne og tillidsrepræsentanterne får mulighed for at bidrage til evalueringen blandt andet på årsmøderne i efteråret, da det er vigtigt, at alle involverede parter har haft tid til at tænke forløbet igennem og komme med deres bud på, hvad der var godt og skidt.

 

Hovedbestyrelsen besluttede i maj at opkræve en ekstra måneds kontingent for farmakonomer på privat apotek og sygehusapotek. Konfliktkontingentet blev opkrævet i juni måned 2008 og er gået til at dække udgifterne til konfliktunderstøttelse til de farmakonomer, der var udtaget til strejke på de regionale sygehuse i Midtjylland og ekstraomkostning­erne til medlemsmøder og materialer både på det offentlige område og på apotekerne i forbindelse med nejet til det første forhandlingsresultat.

 

Hovedbestyrelsen besluttede, at der ikke opkræves yderligere konfliktkontingent, og at det indbetalte konfliktkontingent ikke betales tilbage. Forårets overenskomstforhandlinger har samlet givet et underskud, som bliver dækket fra foreningens formue.

 

Samtidig besluttede hovedbestyrelsen at regulere den udbetalte konfliktunderstøttelse med de 4,08 %, som lønnen blev reguleret med fra 1. april 2008, som følge af det endelige resultat mellem Sundhedskartellet og Dansk Regioner. Det sker for at sikre de strejkende farmakonomer samme løn som de ikke-konfliktramte har fået.

 

Uddelegering af forhandlings- og aftaleretten på det offentlige område

På det regionale område indgår tillidsrepræsentanterne i flere og flere lokale forhandlinger, og det er derfor naturligt at sikre, at mest muligt forhandles af tillidsrepræsentanterne. I dag har tillidsrepræsentanterne fuld forhandlings- og aftaleret vedrørende personalepolitiske vilkår i for eksempel MED-udvalg og lokale arbejdstidsaftaler. Med hensyn til lokal løndannelse og nyansættelser er der forskellige modeller. Hovedbestyrelsen besluttede, at forhandlings- og aftalekompetencen til den årlige lønforhandling og ved nyansættelser uddelegeres i 2008 i den udstrækning, tillidsrepræsentanterne ønsker det.

 

Fra efteråret 2009 er der en forventning om, at tillidsrepræsentant­erne påtager sig opgaven. Hovedbestyrelsens begrundelse for først at pålægge det fra 2009 er, at der i efteråret 2009 er valg af TR, hvor de, der stiller op, kender de opgaver og forventninger, der stilles til tillidsrepræsentanten.

 

Hovedbestyrelsen drøftede, hvordan tillidsrepræsentanterne kan klædes på til opgaven. Og hvilke kriterier tillidsrepræsentanterne skal opfylde efter uddelegeringen.

 

For at ruste tillidsrepræsentanterne bedst muligt til opgaven vedtog hovedbestyrelsen at udbyde et særligt forhandlingstræningsforløb i foråret 2009 til de berørte tillidsrepræsentanter. Og alle nyvalgte tillidsrepræsentanter får tilbud om, at den faglige konsulent kan deltage i deres første lønforhandling.

 

Evaluering af organisatorisk uddannelse

Hovedbestyrelsen nedsatte på mødet i april en arbejdsgruppe, der skulle se på ændringer i den organisatoriske uddannelse, som er den uddannelse, foreningen tilbyder tillidsrepræsentanter, bestyrelsesmedlemmer med videre. Også her er der tale om en evalueringsproces.

 

Gruppen består af foreningens næstformand Christina Durinck, regionsformand Eva Madsen og formanden for den offentlige sektion Judith Christensen, som er erstattet af Annelise Raun fra industrisektionen, efter at Judith har fået ansættelse uden for faget. Evalueringen er et ønske om at optimere uddannelsen så vi får mest muligt ud af den. På mødet i september fortsætter evalueringen, inden der træffes beslutning om ændringer. Da kursussæsonen står for døren blev det besluttet, at den nuværende uddannelse kører i 1. halvår af 2009.

« Tilbage til Nyt fra Hovedbestyrelsen

 

Sankt Peders Stræde 36,1453 København K, telefon 3312 0600, telefax 3314 0666   Email:ff@farmakonom.dk