FARMAKONOMFORENINGEN
- rette pille i rette mund
 
Nyt


Nyt  »  Fagbladet  »  Artikler  »  Nyt fra Elevbestyrelsen
   /upload/images/icon_sendtofriend.gif

2008/03 - Eksamenspensum og Eksamensregler!
Lige omkring jul modtog mange elever et brev fra Pharmakon. Inde i brevet lå blandt andet to tynde hæfter i grønt og blåt med den forfærdelige tekst: Eksamenspensum og Eksamensregler!

Det var en ubehagelig overraskelse lige op til jul, så mange har nok gemt disse hæfter godt væk – det kan vi kigge på til sommer!

 

Der er nok at se til for de fleste lige nu. Der er lige nogle projekter, der skal afleveres, og for manges vedkommende er der også et kursusophold på Pharmakon inden de skriftlige eksamener først i juni. Alligevel kan det være en god ide at finde de to hæfter frem igen. Det kan godt betale sig at forsøge at danne sig et overblik over, hvor meget der skal læses og inden for hvilke områder. På den måde er der mulighed for allerede nu at tænke over, hvilke emner der måske skal bruges ekstra tid på, og hvilke emner der allerede er styr på. Det kan også være, at der er mulighed for at påvirke, hvilken undervisning der skal foregå på apoteket, således at den er tilrettelagt i forhold til emner, der er sværere.

 

Det kan også være en god ide at lave en læseplan. På den måde er det sikkert, at hele pensum nås inden eksamen, og samtidig er det muligt at give sig selv »fri«, når målet for dagen, ugen eller måneden er nået. Samtidig kan man endnu en gang se pensum igennem og vurdere, hvilke ting der skal bruges tid på.

 

Det er vigtigt at finde en metode til eksamenslæsning, der passer til den enkelte. Det er ikke alle, der lærer på samme måde. Pharmakon har på deres hjemmeside mange gode ideer til, hvordan man kan arbejde med pensum, blandt andet i kompendiet Studieteknik.

Fakta

Gode råd

• Kig pensum igennem allerede nu. På den måde dannes der et overblik over, hvad der skal nås.

• Lav en realistisk læseplan.

• Arbejd med pensumniveauerne. Pharmakon lægger stor vægt på, at der svares på det rigtige niveau.

• Brug gamle opgaver fra kursus- og praktikophold. Mange af dem er eksamensrelevante.

• Lav gamle eksamensopgaver – især relevant til de skriftlige eksamener.

• Følg med i medierne. Pharmakon vælger ofte at tage aktuelle sundhedsfaglige emner op i eksamensopgaverne.

• Lav prøveeksamen på apoteket. På den måde er der også mulighed for at se, hvordan tiden skal disponeres til den rigtige eksamen.

 

Elevweekend 2008

Du skal være medlem af Farmakonomforeningen for at deltage i den fantastiske elevweekend i Odense den 29.-30. marts 2008! Du kan melde dig til elevweekenden på hjemmesiden allerede nu, og her kan du også melde dig ind i Farmakonomforeningen.

 

På elevweekenden vælges elevbestyrelsen for næste år, og hvis du går med drømme om at stille op til bestyrelsen, er du altid velkommen til at skrive til den nuværende bestyrelse. Mailadresser og lignende kan du finde på www.farmakonom.dk Husk at det altid er en god ide at have apotekerens opbakning, inden du vælger at stille op til valget.

« Tilbage til Nyt fra Elevbestyrelsen

 

Sankt Peders Stræde 36,1453 København K, telefon 3312 0600, telefax 3314 0666   Email:ff@farmakonom.dk