Som farmakonomer er vi i høj grad med til at gøre studieopholdet til en spændende oplevelse for de studerende. Meget af det daglige arbejde og især receptekspedition lærer de studerende af velrutinerede farmakonomer på apotekerne. Derfor er det også vigtigt, at den største faggruppe på apotekerne er sat godt ind i, hvilke krav og hvilke mål de studerende skal opfylde i løbet af et studieophold på apotek
Den 1. februar 2007 begynder et nyt hold farmaceutstuderende på studieophold på apotek – 144 studerende på forårssemesteret er blevet fordelt på 75 uddannelsesapoteker i Danmark og tre uddannelsesapoteker i Norge. For sidste gang er det muligt for de studerende at komme på studieophold i efteråret – 10 studerende er blevet fordelt på syv uddannelsesapoteker i Danmark.
Nye tider
I det nye studieophold fra 2007 vil der ske mange ændringer i forhold til tidligere år.
Det mest epokegørende er, at de studerende skal bedømmes med en karakter og skal til to ugers obligatorisk undervisning i marts og maj på Danmarks Farmaceutiske Universitet (DFU, fra 1. januar 2007: Det Farmaceutiske Fakultet, Københavns Universitet) – de såkaldte Københavneruger.
Kurset Lægemiddelekspedition og kundekommunikation er nedlagt. Det medfører blandt andet, at de studerende nu kun trænes i receptekspedition på apoteket.
For at gøre denne del lettere for apoteket har Universitetet i samarbejde med Nycoversitetet udviklet et e-læringsprogram i receptekspedition og medicinprofiler, som skal bestås af den studerende inden den første Københavneruge.
De studerende skal som tidligere udføre særlige opgaver og studiebesøg. Desuden er tiden til det daglige arbejde udvidet med en uge. De særlige opgaver drejer sig blandt andet om selvvalgte opgaver, som primært tager udgangspunkt i det konkrete apoteks problemer og udfordringer, og faste opgaver, der skal diskuteres på Københavnerugerne. De særlige opgaver, studiebesøg og udstationering vælges af den studerende i samråd med vejlederen på apoteket, så bredden i målbeskrivelsen bliver dækket for studieopholdet på apotek som helhed (se eventuelt målbeskrivelsen i decembernummeret af Farmaci).
Portefølje og karaktergivning
Som noget nyt skal den studerende under studieopholdet samle en såkaldt portefølje, hvor de aktiviteter, som udføres, beskrives. Porteføljen kan blandt andet indeholde refleksioner over læring, referater, formidlingsprodukter – alt hvad studieopholdet byder på af forskellig læring og oplevelser. På baggrund af denne portefølje skal den studerende udvælge 4-5 aktiviteter til en vurderingsportefølje, som skal evalueres af Universitetet ved slutningen af studieopholdet og vurderes med karakter. For at man som studerende kan blive indstillet til eksamen, skal vejlederen på apoteket underskrive en attest for gennemført studieophold på apoteket, den studerende skal have deltaget i Københavnerugerne og desuden have bestået test i e-læringsprogrammet om receptekspedition og medicinprofiler.
Udstationering
Der er ikke længere noget projekt som tidligere, men til gengæld er udstationering blevet et krav. Udstationeringen kan for eksempel være i almen praksis, på plejehjem, hospitalsafdelinger, sygehusapotek, et andet apotek i Danmark eller udlandet, en medicinalvirksomhed med mere.
Målet med udstationeringen er for den studerende at få indblik i det tværfaglige samarbejde inden for sundhedsvæsenets forskellige institutioner.
Det vejledende tidsforbrug til udstationering inklusive forberedelse, ophold og afrapportering er sat til tre uger.
De studerendes evaluering 2006
Studieopholdet er siden 1992 hvert år blevet evalueret af de studerende. Formålet med evalueringen er at få en beskrivelse fra de studerende af, hvordan de udnytter tiden fordelt på de forskellige arbejdsfunktioner, deres faglige udbytte, tilfredshed med studieopholdet, med vejleders og apotekets indsats og med Universitetets forberedelse af de studerende til studieopholdet, så man på baggrund heraf kan korrigere de fremtidige aktiviteter.
De studerendes evaluering af studieopholdet på apotek forår 2006 er samlet i en rapport, som kan læses i fuld længde på kursushjemmesiden for studieophold på apotek – se www.kursus.dfuni.dk. Studieopholdet er igen i år blevet vurderet meget positivt af de studerende. Man kan blandt andet læse i rapporten, at de studerende generelt har oplevet et markant fagligt løft; de har altså oplevet at kunne bruge og forbedre den viden, de har fået på Universitetet. Nogle studerende har dog oplevet vanskeligheder ved at give »universitetsviden« videre til »almindelige« mennesker.
Det bedste ved studieophold på apotek: De studerende sætter især pris på at kunne rådgive kunder og få en forståelse for kundernes opfattelse af medicin. Desuden er det en vigtig del af studieopholdet at få lov til at arbejde som farmaceut og blive en del af en arbejdsplads.
Det værste ved studieophold på apotek: Dårlig økonomi og lang transporttid er ting, der fylder meget i de studerendes opfattelse af negative områder ved studie?opholdet. Desuden oplever nogle studerende, at travlheden på apoteket kan være med til at forringe mulighederne for læring i skranken, og personalet kan i visse tilfælde være uforstående over for, at de studerende har andre opgaver i løbet af studieopholdet end det daglige arbejde i recepturen og skranken.
Ved planlægningen af det nye studieophold har vi søgt at bevare alle de elementer, som de studerende vurderer som det positive ved studieopholdet.
Planlægning af studieopholdet udføres af Ellen Westh Sørensen, Birthe Søndergaard, Solveig Forberg Axelsen, Simon Schytte-Hansen og Mira El-Souri, Institut for Farmakologi og Farmakoterapi, Det Farmaceutiske Fakultet.
Forhåbentlig kan denne gennemgang af det nye studieophold være med til, at I som farmakonomer kan gøre studieopholdet til en endnu bedre oplevelse for de nye farmaceutstuderende.