Grethe Rolskov Rasmussen begyndte som apoteksassistentelev i juli 1980 og kom på skolen i Hillerød på kursus 1 i juni 1981.
– Her kom jeg i en klasse, som i store træk var utrolig social, fortæller hun og husker, hvordan hun og de andre hver aften efter lektielæsning mødtes i tekøkkenet, hvor man snakkede, strikkede, hæklede og snakkede!
– Da vi var til eksamen i september 1983, blev vi enige om, at vi ville forsøge at bevare vores venskab, og det blev i første omgang til en weekend på Fyn – midt i landet – allerede i november 1983, siger hun.
Dengang var de 13 piger. Et par stykker er siden faldet fra, så nu tæller netværksgruppen ti piger.
– I vores bedste alder, som Grethe Rolskov Rasmussen siger og fortæller, at gruppen mødes en gang om året.
– I år var det altså for 25. gang, selvom det kun er 24 år siden, vi tog eksamen, og det synes vi faktisk er flot, fastslår hun og oplyser, at gruppen nærmest er landsdækkende. De uddannede apoteksassistenter (nu farmakonomer) kommer nemlig fra Mors, over Nibe, Ebeltoft, Århus og Vejen via Ejby på Fyn, til Holbæk, Hvidovre, Kastrup og Dragør.
– Seks af os er ansat på privat apotek, to arbejder som lægesekretær, en er ansat på Seruminstituttet og en på sygehusapotek, oplyser Grethe Rolskov Rasmussen og tilføjer, at to af »jubilarerne« faktisk har været med til mødet hvert eneste år.
Netværksgruppen mødes privat, og mand og børn bliver eksporteret ud den weekend, siger hun og forklarer at programmet er fast. Der indledes med eftermiddagskaffe, hvorpå følger en tur i omegnen.
– Vi får jo udvidet vores horisont også på det geografiske område, siger hun og fortæller, hvordan der så klædes om til aftensmad, hvortil hver har sin flaske vin med.
– Vi ser også billeder fra året, der er gået og tjekker vores egen mappe, hvor der et kort referat med billeder for hvert år, fortæller hun og forklarer, at man så sørger for overnatning, hvor der nu er plads, så både sofa, lænestole og luftmadrasser kommer i brug.
– Der snakkes ofte til meget sent, men alle kommer da op til brunch næste morgen, hvor der afregnes og aftales tid og sted til næste år.
– Og der skal virkelig være en god grund til at melde fra. Vi ses jo ikke resten af året, men er på julekort. Derudover bruger vi hinanden i apoteksrelation – det er jo blandt andet dejligt at komme på kursus sammen, siger hun og oplyser, at gruppen i år mødtes i et sommerhus i Juelsminde en weekend midt i september, hvor alle var mødt.
– Det var vores jubilæumsfest, men bestemt ikke sidste gang, vi mødes, lyder det med overbevisning fra Grethe Rolskov Rasmussen.
Næste år mødes vi på Fyn.
PS: Et ønske fra os til overenskomstforhandlingerne: Et løft til løntrin 7, som kan mærkes.