EU-kommissionen har gennemført razziaer hos en række medicinalvirksomheder, som de mistænker for ulovlige aftaler mod generisk medicin. Ingen danske virksomheder blev undersøgt.
Konkurrencen fungerer ikke på det europæiske medicinalmarked. Færre nye produkter bliver lanceret og generisk medicin kommer sent på markedet. Derfor frygter EU-kommissionen, at medicinalvirksomheder ulovligt indgår aftaler for at beskytte deres produkter mod konkurrence fra nye produkter og generika.
Utilstrækkelig konkurrence skader forbrugerne
Hvis der er ulovlige aftaler i medicinalindustrien er det ikke kun til skade for de virksomheder, der mister markedsandele.
Ulovlige aftaler er med til at holde priserne på lægemidler oppe, og forbrugerne må derfor betale mere for deres medicin.
Undersøgelse af lægemiddelsektoren
EU-kommissionen mener, at der er noget galt med markedet for lægemidler, men den har ikke en konkret mistanke rettet mod navngivne virksomheder. Derfor er razziaerne begyndelsen på en undersøgelse af mekanismerne i hele lægemiddelsektoren.
Razziaerne er valgt, fordi kommissionen har brug for viden om markedsaftaler, patentrettigheder og andre informationer, der er lette at skjule hvis virksomhederne er advaret i forvejen.
Ingen danske lægemiddelvirksomheder har været undersøgt i forbindelse med razziaerne.