FARMAKONOMFORENINGEN
- rette pille i rette mund
 
Nyt


Nyt  »  Nyheder  »  Arkiv 2009
   /upload/images/icon_sendtofriend.gif

04/03 - 2009
Børn får mere medicin
Statens Institut for Folkesundhed har kortlagt medicinforbruget blandt børn. Det er alarmerende højt, mener forskningsleder på instituttet, Pernille Due.

De sidste 10-15 har tallene vist en stigning i forbruget hos skolebørn, men nu er også de mindre børn omfattet.

I gennemsnit har hver fjerde barn mellem 0 og 16 fået medicin indenfor en periode på 14 dage, herunder sovepiller og medicin mod smerter og astma, skriver Berlingske Tidende.


Formanden for Fagligt Selskab for Sundhedsplejersker, Susanne Hede, forklarer stigningen med, at fortravlede forældre sender børn i institution, selvom børnene ikke er helt raske.

hel

« Tilbage til Arkiv 2009

 

Sankt Peders Stræde 36,1453 København K, telefon 3312 0600, telefax 3314 0666   Email:ff@farmakonom.dk